Ana Sayfa RÖPORTAJLAR 4 Şubat 2016

Samsun’da Büyük Başarılar Yaşamak İstiyoruz!

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü ve Altyapı Kadın Milli Takımlar Teknik Koordinatörü Aziz Akkaya, TBF Uluslararası Yıldız Kızlar Basketbol Turnuvası ve bu turnuvada yarışacak olan millerimiz ile ilgili görüşlerini tbf.org.tr ile paylaştı.
Samsun’da Büyük Başarılar Yaşamak İstiyoruz!

Türkiye Basketbol Federasyonunun ülke genelinden genç sporcuları altyapıya kazandırmak adına gösterdiği çabayı ayrıntıları ile aktaran Akkaya, kulüplerin de altyapılarına yeterli yatırımı yapmaları halinde yabancı oyuncu sayısının kendiliğinden düşeceğine inandığının da altını çizdi.

-Samsun’da bugün başlayacak olan TBF Uluslararası Yıldız Kızlar Basketbol Turnuvası’nın sizin nazarınızda önemini sorarak sohbetimize başlamak istiyorum…
Aziz Akkaya: 15 ve 16 yaş grupları için böyle müsabakaların önemi büyük çünkü onlar daha önce milli takımlarda pek görev almadıkları için önemli tecrübeler kazanıyorlar. Biz de bu tip turnuvaları sömestr tatiline denk getirmeye çalışıyoruz ve tüm oyuncularımıza mümkün olduğunca çok süre vermeye çalışıyoruz. Gençler kulüplerinde de fazla forma şansı bulamadıkları için buralarda uluslararası tecrübe yaşayarak kendilerine önemli artılar katıyorlar. Özellikle U16 seviyesinde milli takımlar ile beraber sporcularımıza çok fazla maç yaptırmaya çalışıyoruz. Diğer yaş gruplarına 4 tane turnuva düzenlerken bu yaş grubuna 6 – 7 tane turnuva düzenlemeye özen gösteriyoruz. Amacımız gençlerin bir an önce basketbolun dinamiklerine adapte olması. Bu turnuva bizim açımızdan da diğer ülkeler açısından da ciddi bir önem taşıyor. Bundan önce Romanya’da bir turnuva oynamıştık, ama orada rakiplerimiz B klasmanındaydı, şimdi burada A klasmanında rakipler ile karşılaşacağız. Takımımızın seviyesini görmek için önemli bir fırsatımız olacak. Şunu da belirtmek istiyorum ki her turnuvada aynı yaş grubunda da olsa farklı oyuncuları oynatmaya çalışıyoruz ki jenerasyonların durumunu daha berrak bir şekilde analiz edebilelim. Tabii 3 – 4 tane ana oyuncumuz var, onları sahada mümkün olduğunca fazla tutuyoruz ama onlar haricinde sürekli oyuncuları değiştirerek oynatıyoruz. Ne kadar fazla oyuncuyu milli forma ile buluşturursak, bizim için o kadar iyi olur. Küçük takımlardan itibaren yaş büyüdükçe oyuncular sürekli eleniyor ve ana oyuncular profesyonel basketbol hayatına devam ediyorlar. Biz, mümkün olduğunca oyuncular basketboldan vazgeçmesin istiyoruz. Bu turnuvada çok sayıda 2001 doğumlu oyuncu oynatacağız ve hepsine forma şansı vererek durumlarını görmeye çalışacağız.

Aziz Akkaya: “Altyapılarda Yaşanmış Sıkıntıların Tekrarlanmaması İçin Çalışıyoruz”
-Erkek Milli Takımlar Teknik Altyapı Koordinatörü Nihat İziç ile gerçekleştirdiğimiz sohbette, erkeklerde 2000 jenerasyonunun fiziksel anlamda rakiplerine karşı dezavantaj yaşadığını konuşmuştuk. Sizin buna benzer bir probleminiz var mı?

Aziz Akkaya: Bizim de 2000 jenerasyonunda verim anlamında sıkıntı yaşadığımız doğru. Pek fazla oyuncumuz yok, sporcu sayımız çok az. Onlara 2001 – 2002 doğumlulardan takviye yapmayı bile düşünüyoruz. Eğitim sisteminin de sporcularımızın basketbol hayatına etkileri oluyor; örneğin TEOK sınavının denk geldiği dönemlerde doğal olarak okula ağırlık verilmesi gerekiyor. Belki biz de ülke çapında çok kapsamlı tarama yapmayı başaramadık, bu da bir neden olabilir tabii. 2000 jenerasyonu özelinde yaşadığımız bu sorunu aşmak için artık oyuncu seçmek adına daha çok çabalamaya başladık. Elemeleri azami genişlikte bir yelpazede gerçekleştiriyoruz ve her jenerasyonda elemelerde 45 – 46 sporcu bulundurmaya çalışıyoruz. Şunu da ekleyeyim, 1996 – 1997 jenerasyonunda da 2000 doğumlularda olduğu gibi oyuncularımızın az olması noktasında yaşadığımız bir kriz var. Belli yıllarda yaşanan bu tip krizler, kulüplerin altyapılarına çok fazla yatırım yapmadığı dönemlerde de ortaya çıkabiliyor. Biz artık bazı sıkıntıları ve nedenlerini gördüğümüzden ötürü çok daha hassas davranmaya başladık ve bundan sonra yaşanabilecek her olumsuzluğa karşı elimizden geldiğince önlem alıyoruz. Sonuç olarak, Nihat İziç’in bahsettiği sıkıntının bir benzerini de bizim yaşadığımızı söylemek yanlış olmayacaktır.

-Altyapılar için oyuncu taramalarını nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Ülke genelinde kimlerden nasıl destek alıyorsunuz?
Aziz Akkaya: Bu noktada Basketbol Federasyonumuzun izlediği bir yol var. Ülkeyi bölge bölge ele alarak tüm illerdeki kulüplere yazılar yazılıyor ve davetler yapılıyor. Öncelikle bu davetlerden gelen çocuklar arasında taramalar yapıyoruz. Ayrıca il karmaları var, onları da inceliyoruz. Sadece bununla da kalmıyor, bizzat gidip farklı illerde şampiyonalar, okul maçları, müsabakalar takip ediyoruz. Federasyonumuz altyapılarımıza inanılmaz bir yatırım yapıyor. Şöyle bir örnek vereyim, Türkiye’nin herhangi bir noktasında hayatında bir basketbol maçı yapmamış bir çocuğun fiziğinin basketbola uygunluğunu tespit edip onu altyapıya davet edebiliyoruz. Hassasiyet ile yürüttüğümüz bu proje sadece oyuncu yetiştirmek için değil; basketbolu ülke geneline yaymak adına ciddiye aldığımız bir hadise. Her ilden oyuncuları basketbola kazandırmaya çabalıyoruz.

 

-Kadın basketbolunda yaş ortalaması erkek basketboluna göre yüksek… 1979-80 jenerasyonundan yıldız oyuncular hala üst düzey performans ile forma giyerken, onların yerini tutacak genç isimler çok az görünüyor…
Aziz Akkaya: Bunun nedeni de o jenerasyonun çok nadir gelecek bir yetenek ve başarı grafiğinde olması. Onların altından gelen oyuncular hep bir noktada tıkandı ve o yönde bir problem yaşandı, bu doğru. Şu anda ise bu sıkıntının aşılma dönemindeyiz. Mevcut A Milli Kadın Basketbol Takımımızda 2 tane Avrupa üçüncülüğü görmüş oyuncumuz var, 6 – 7 oyuncumuz yarı final, çeyrek final yaşamış ve kendini ispat etmiş oyuncular. Onların arkasından da gelecek çok parlak gençlerimiz var. Kabul ediyorum, bu geçiş sürecinde çok fazla yaş farkı oldu, arayı dolduramadık ama söylediğim gibi, 1979 – 80 jenerasyonunun ekstra başarısı ile ilgili bir olay bu. Onlar, en büyük yatırımın yapıldığı, en çok maça çıkmış olan jenerasyon. İlk defa onlarla altyapılarda Avrupa Şampiyonası başarısı yaşadık, 2005’te yine yüzümüz onlarla güldü. Şimdi aynı mutlulukları 2000-2001 doğumlu gençlerimiz ile yaşamak istiyoruz.

Aziz Akkaya: “Altyapılara Yatırım Arttığı Zaman, Yabancı Oyuncular Azalacak”
-Son olarak Samsun’da şampiyonadan evvel bir hafta sürmüş olan kampınızın nasıl geçtiğini de sormak isterim…

Aziz Akkaya: Biz bu çalışma dönemleri süresince oyuncularımızın olduğu kadar antrenörlerimizin de kendilerini geliştirmeleri için çaba harcıyoruz, bu noktada bu konudan bahsetmek istiyorum. Buradaki antrenörlerimizi Türkiye’nin farklı noktalarından seçmeye çalıştık çünkü yalnızca büyük şehirlerden gelip antrenör olunacak diye bir durum yok. Milli takıma oyuncu gönderen ne kadar şehir aklınıza geliyorsa, oralardan antrenörlerimiz de geliyor ve gelmeye de devam edecek. Biz, Türkiye’nin her yerinde oyuncu yetiştiren her antrenöre Milli Takımlar çatısı altında yer vermek isteriz, yeter ki onlar oyuncu bulmaya, yetiştirmeye, basketbola kazandırmaya devam etsinler. Bana göre, hangi antrenör gerçekten oyuncu yetiştiriyorsa, onun Milli Takımlarda bizlerle beraber çalışması gerekir. Bunun dışında Samsun’da çok verimli antrenmanlar, güzel bir tarama süreci geçirdik. Diliyorum ki çocuklarımız kulüplerinde de eğitimlerini aksatmadan en güzel şekilde çalışmaya devam etsinler. En önemli isteğim de büyük kulüplerin altyapılarına yatırım yapmaları. Bu bahsettiğim, belki de altyapıdan oyuncu yetişmesi noktasında en önemli husus. O zaman göreceksiniz ki, dört beş sene sonra çok ciddi bir oyuncu potansiyelimiz olacak ve ben şunu iddia ediyorum; yabancı sayısı otomatik olarak azalacak!

Röportaj: Şansın Tokyay
Fotoğraflar: Ahmet Tokyay

TBF

 

 

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com