Ana Sayfa SPOR HABERLERİ 6 Kasım 2018

Dünya ve Türkiye’ye Örnek Olan Projenin Yeni Protokolü İmzalandı!

Samsun Valisi Osman Kaymak,Canik ilçesindeki 19 Mayıs Kapalı Yüzme Havuzu’nda düzenlenen ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesinin 2018-2019 protokolünün imza törenine katıldı.
Dünya ve Türkiye’ye Örnek Olan Projenin Yeni Protokolü İmzalandı!

Samsun Spor Haberleri – Samsun Valisi Osman Kaymak,Canik ilçesindeki 19 Mayıs Kapalı Yüzme Havuzu’nda düzenlenen ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesinin 2018-2019 protokolünün imza törenine katıldı.

Samsun Valiliği tarafından başlatılan, Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Samsun Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Samsun Büyükşehir Belediyesi ortaklığıyla sürdürülen ve 4 yılda toplam 53 bin 480 öğrencinin yüzme öğrendiği Türkiye’ye örnek olan ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesinin 2018-2019 protokolü imza töreni saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

Törende yaptığı konuşmada, ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesinin, Samsun’un deniz şehri olmasına rağmen çocukların suyla tanışmamış olmasından yola çıkılarak dört yıl önce hayata geçirildiğini ifade eden Vali Osman Kaymak, “Bu projeden amacımız çocukların yüzme öğrenmesi ve doğumdan ölüme kadar yapılabilecek bir spor dalını yaygınlaştırmaktır. Çünkü bazı spor dallarını belli yaşta yapabiliyoruz ama tüm hayat boyunca yapabileceğimiz tek spor dalı yüzmedir. Diğer taraftan yüzme konusunda yetenekli olan çocuklarımızı tespit ederek profesyonel olarak bu sporu yapmalarını destekliyoruz. Böylece Türkiye birinciliklerinde, olimpiyatlarda, dünya şampiyonluklarında çocuklarımızın ülkemiz için yarışmasını hedefliyoruz. Çünkü eğitimin sadece sınıflarda dört duvar arasında yapılamayacağını düşünüyoruz. Ders dışı etkinlikler ile çocukların zihninde ders sadece sınıflarda öğretilen değil hayatın da öğretildiği alan olacaktır.”

PROJEYİ ŞAŞKINLIK İLE KARŞILAMIŞLAR

“‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesi Türkiye’de hatta dünyada takip edilen önemli bir proje haline geldi. O dönemki Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, Valiler toplantısında projemizden övgüyle bahsetmiş ve birçok il projemizi örnek alarak yeni projeler geliştirmeye başlamıştır. Ayrıca İtalya’da eğitimcilerin bir arada olduğu ve eğitim alanında farklı uygulamaların konuşulduğu bir toplantıda ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projemiz gündeme gelmiş ve buradaki Avrupalı eğitimciler projeyi şaşkınlık ile karşılamışlardır. Çünkü birçok Avrupa ülkesinin ulaşamadığı büyüklükteki bir projeyi Samsun tek başına ve yerel imkânlar ile gerçekleştirmekte hatta gerçekleştirmekle kalmamakta sonuçlar almaktadır” şeklinde konuştu.

Proje ile 2014-2015 eğitim-öğretim yılında 280, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında 10 bin, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında 15 bin 200, 2017-2018 eğitim öğretim yılında 18 bin olmak üzere 3 yılda 41 bin 2 ve 3. sınıf öğrencisine yüzme öğretildiğini kaydeden Valimiz Sayın Osman Kaymak, “2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında ise 10.000 öğrenci ve 280 engelli öğrenci bu yıl yapılacak ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesine dahil edilmiş ve her bir öğrenci 8 seans sonunda yüzme sporunu öğrenmiştir.

Ayrıca projeye dahil olan tüm öğrenci ve velilerine havuz hijyeni, obezite ve sağlıklı yaşam, sporun sağlığa katkıları ve spor yapılırken beslenme konularında bilgi verilmiştir.

Projenin hedefine ulaşması için Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görevli olan 34 Beden Eğitimi öğretmeni büyük bir özveri ile çalışmaktadır. Projede görevli Beden Eğitimi öğretmenleri tarafından 480 öğrencinin yüzme sporuna yetenekli olduğu tespit edilmiştir. 480 yetenekli öğrencimize ‘performans çalışmaları’ yapılmış olup üst düzeyde yeteneği keşfedilen 160 öğrenciye ücretsiz eğitim verilmektedir. Bu sporcuların ülkemizi ileriki yıllarda yüzme müsabakalarında temsil edeceğine ve büyük başarılar kazanacağına eminiz. Hayata dokunan ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projemizin uzun vadede ülkemize önemli katkılar sağlayacağı bir gerçektir.

Dört yıldır yürütülen Geleceğe Kulaç Atıyoruz projesi bu yıl itibariyle 17 ilçemizde uygulanmaktadır. Projemiz 2016-2017 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Eğitimde Yenilikçilik Ödülleri yarışmasında Türkiye birincisi olarak tüm illerde uygulanması için kılavuz olmuştur. Emek veren, katkı sağlayan herkese bir kez daha çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından, ‘Geleceğe Kulaç Atıyoruz’ projesinin 2018-2019 protokolünü İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ahmet Güral Karayılmaz ve İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç ile birlikte imzalayan Valimiz Sayın Osman Kaymak, yüzme eğitimi alan öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirerek, gösterilerini izledi.

Protokol imza törenine ayrıca, Tekkeköy Kaymakamı ve Canik Kaymakam Vekili Edip Çakıcı, yüzme eğitmenleri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com