Ana Sayfa SAMSUNSPOR HABERLERİ 29 Kasım 2017

Vali Kaymak’tan TSO Toplantısı’nda Samsunspor’a Destek Çağrısı!

Samsun Valimiz Osman Kaymak, katıldığı Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kasım ayı meclis toplantısın da “Samsunspor’a hep beraber sahip çıkıp, elimizi taşın altına koymalı ve sorunları çözmek durumundayız” dedi.
Vali Kaymak’tan TSO Toplantısı’nda Samsunspor’a Destek Çağrısı!

Samsun Haber – TSO Davut Altan Meclis toplantı salonunda yapılan toplantıda Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu yaptığı konuşmasında, “Bu gün burada değerli Valimiz Sayın Osman Kaymak’ı meclisimiz çatısı altında ağırlamanın mutluluğu içindeyiz. Kendilerine öncelikle hoş geldiniz diyorum. Odalar ve borsalar yapıları itibariyle oldukça farklı oluşumlardır. Kanunla kurulmuş olması itibariyle bir yanıyla kamu, kar amacı gütmeyen bir meslek örgütü olması itibariyle de sivil toplum kuruluşu niteliğindedir. Başka bir ifadeyle de Türk ekonomisinin bel kemiğini ifade eden özel sektörün en önemli temsil kanadıdır.  Sayın Valim, Değerli Meclis Üyeleri Arkadaşlarım; Samsun sahip olduğu alternatifi üretim altyapıları ve lojistik imkanları ile önemli bir potansiyele sahiptir. Ancak rakamlar bu potansiyele karşılık gelmemektedir. Sahip olduğumuz potansiyelin farkında olarak meclisimizden aldığımız güçle gerek sektörel, gerekse genel olarak pek çok çalışma yürütüyoruz. 1901 yılında faaliyete başlayan odamız, 36 meslek komitesi, 190 meslek komite üyesi, 79 meclis üyesiyle Samsun’un ve üyelerinin gelişimine yönelik olarak çalışmalarında çıtayı daha yukarılara taşıyor. Samsun artık üzerindeki kabuğunu kırmıştır. Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmasında Samsun ciddi bir lokomotif olacaktır.”dedi.

Bugün bu güzel toplantıda aranızda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade eden Vali Osman Kaymak, “Malumunuz olduğu üzere Samsun’da göreve başlayalı 4 ayı geçti. Samsun’a geldiğimiz zaman İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları yapılıyordu. Sizlerle daha fazla bir araya gelmek isterdik. Ama bu yoğun trafik nedeniyle bir araya gelemedik. Ama çok değerli başkanımız Zeki Bey ile sık sık bir araya geliyoruz.  Gerek Organize Sanayi Bölge toplantılarında olsun, gerek diğer toplantılarda olsun kısmen sizin adınıza kendisi ile görüşüyoruz. İlimizin sorunları hakkında istişare ediyoruz. Değerli Arkadaşlar;  Az önce Zeki Başkanın da bahsettiği gibi Samsun aslında büyük potansiyeli olan bir şehir. Benim de 4 aylık süre içerisinde gözlemlediğim durum da bu gerçekten. Samsun bölgemizin lider ili ve nüfus itibariyle Türkiye’nin 16. büyük ilidir. Samsun aslında bölgedeki konumu itibariyle, sahip olduğu yapı itibariyle,  jeolojik ve coğrafi yapı itibarıyla gerçekten de bu liderliği hak ediyor. Samsun’un belki potansiyelini konuşacağız ama büyüklük sırasına baktığımızda olimpiyatlardaki başarımız göz önüne alındığında Samsun ilk beş il arasına girdi. Bu tarza uluslararası ve büyük organizasyonları yapan ülkemizde belirli iller var. Samsun’da bu şekilde bu illerin arasına girmiş oldu. Kendimizi aslında bu ölçekte konumlandırdığımız zaman daha güzel bir yerde olacağız. İstanbul’da da Eyüp Kaymakamlığı yaptığım zamanlarda Feshane’de birkaç kez Samsun günlerine katıldım. Gördüm ki, İstanbul’da çok Samsunlu var.”dedi.

Biz Samsun olarak göç veren değil, göç alan il olmak durumundayız diyen Sayın Valimiz, “Bölgenin lideri olan bir ilsek göç alan bir il olmak zorundayız. Aslında göç alabiliriz. Organize Sanayi Bölgemizde çalışan insan sayısı başkanımızın verdiği bilgiye göre Merkez OSB kastediyorum 5.000 civarında. Diğer OSB’leri de katarsak 6.000 civarında oluyor. Samsun’un deniz, hava, kara ve demiryolu olmak üzere bütün ulaşım yollarının ortasında bulunması ve ayrıca Bafra ve Çarşamba gibi delta ovalarına sahip olması Samsun’u sayılı illerden biri yapıyor.  İlimiz denizin kenarında ve tarım potansiyeli yüksek. Samsunumuzun bu potansiyelini en iyi şekilde değerlendirmek için beraberce çalışmalıyız. Şüphesiz arkadaşlar bunu yaparken de bir bütün olarak olaya bakmak zorundayız. Buna herkes kafa yormak zorunda. Herkes elini taşın altına koymak durumunda.

SAMSUNSPOR SÜPER LİG’E ALIŞIK BİR TAKIM

Eğer büyümek istiyorsanız, gelişmek istiyorsanız, olaya sadece Samsun olarak değil, uluslararası perspektiften bakmanız gerekiyor.  Kendinizi uluslararası rakiplerinizle konumlayıp, geliştirmeniz gerekiyor. Yoksa sadece Samsun’a hitabeden yalnızca bölgede iş yapan konumda olursunuz.  Zaman zaman ekonomik anlamda zikzaklar yaşanabilir. Ticaret erbabı ile, sanayicisi ile, bütün kesimleriyle bürokratı ile siyasetçisi ile Samsun’un sahip olduğu potansiyeli en iyi şekilde kullanmak durumunda.  Samsunspor alt yapı konusunda ciddi bir konuma geldi. Bu yönüyle artık biz şunu önemsiyoruz. İlimizdeki spor tesislerini en iyi şekilde kullanalım ve buralarda sürekli organizasyonlar yapalım. Tabii spor denilince Samsunspor’da çok önemli. Samsunspor konusunda hepimizin isteği Süper Lig’de bulunması. Samsunspor Süper Lig’e alışık bir takım. Samsunspor’u Samsun’un kalkınmasının bir parçası olarak görmek zorundayız. Samsunspor’a hep beraber sahip çıkıp, elimizi taşın altına koymalı ve sorunları çözmek durumundayız.

Arkadaşlar; Biz aslında Samsun’da turizmin gelişmesi konusunda ciddi çalışmalar yapmak durumundayız. Çünkü az önce de söylediğim gibi, Samsun Karadeniz’in lider ili. Arap ve diğer turistlerin Samsun’a getirilmesi konusunda çalışmalar yapacağız ve bu konuyu da çalışma alanımız içerisine ekledik. İlimizi çok iyi tanıtamadığımız için de turizmde hak ettiğimiz değeri alamadığımızı düşünüyorum. Fuarları önemsiyoruz. Fuarların ilimizin kalkınmasına yardımcı olacağını düşünüyoruz. İlimizde 4 ay içerisinde 2 fuar yaptık. Fuarların ilimizde yapılması, ilimizdeki hareketliliği artırıyor. Onun için bu fuarların devam etmesi gerekiyor. Bu konuda da biz elimizden geldiği kadarıyla destek olacağız. Havalimanı kapatıldığında ilimiz gerçekten büyük bir sıkıntı yaşadı.  Açıldıktan sonra doluluk oranı %40’lardan %80’lere çıktı. Ticaret ve Sanayi Odası ilimizin kalkınmasında lokomotif görevi üstleniyor. Sizler sanayinin içinden geliyorsunuz. Hükümeti yönlendirmek, hükümete öneriler sunmak konusunda sizin konumunuz çok önemli. Bizler de Valilik olarak sizlerden gelen öneriler doğrultusunda daha neler yapabiliriz, Samsun’u daha iyi hale nasıl getirebiliriz, bunları konuşalım ve bunları masaya yatıralım. Bizler çözüm odaklı, iş odaklı çalışıyoruz. Tabi ki, bunu elbirliğiyle, güç birliği ile yapmamız gerekiyor. Birlik ve beraberlik içerisinde olduğumuz zaman çok güzel işler çıkacaktır ve işler rahatlıkla sonuçlanacaktır” dedi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com