İŞTE SAMSUNSPOR’UN FIFA GÖRÜŞMESİNİN AYRINTILARI

İŞTE SAMSUNSPOR’UN FIFA GÖRÜŞMESİNİN AYRINTILARI

Konu ile ilgili Samsunspor Kulübünün yaptığı yazılı açıklama şu şekilde:

Karşılık bulan Randevu talebimiz üzerine FIFA’ YA yaptığımız ziyaretin detaylarını aşağıda kıymetli üyelerimiz, taraftarlarımız ve Samsun Spor Kamuoyu ile paylaşırız;

FIFA merkezinden talep ettiğimiz randevuya karşılık kulübümüze, 11 Mart 2015 günü saat 10.00 için İsviçre’nin Zürih kentinde bulunan FIFA merkezinde ilgili departman ile bir araya gelmek üzere tarih verilmiştir.

Başkanımız Erkurt TUTU’nun ısrarla istediği bu buluşma için kulübümüzü temsilen Başkan Erkurt TUTU, Başkan Yardımcımız Rüştü Araboğlu, Sportif Direktörümüz Deniz Coşkun Zeren ve Av. Didem Sunna’nın gitmesi kararlaştırılmış ve buna göre seyahat planlanmıştır.

Ne yazık ki, son dakika şahsi işi sebebi ile Başkanımız seyahatten vaz geçmek zorunda kalmıştır. Buna rağmen diğer temsilcilerimiz 11 Mart 2015 Çarşamba günü Zürih’e ulaşmışlardır.

Randevu verilen FIFA merkezinde Disiplin Komitesi Lideri Bayan Isabel ve bir komite üyesi bay ile Oyuncu İşleri Lideri Bayan Evelyn FIFA’YI temsilen bulundukları toplantı gerçekleşmiştir.

Söz alan Rüştü Araboğlu, başkanımızın iyi niyet mesajını ve selamlarını sunarak konuşmasına başladı. Devamında Samsunsporun içerisinde bulunduğu durumu açık ve net olarak ifade eden konuşmasında yönetim kurulumuzun görevi devir aldığı 27 Aralık 2014 tarihinden bu yana yaptıkları, kısa vadedeki hedefleri anlattı.

Kulübümüz faaliyetlerini de içeren bir sunum takdim eden Rüştü Araboğlu, konuşmasına özetle şu sözlerle devam etti;

 

“Bizleri kabulünüz için teşekkür ederiz. Futbolun mabedinde olmak bizler için onur vesilesidir.

Sizlere sunduğumuz dosya içerisinde kulübümüz ile ilgili paylaşmak istediklerimiz bulunuyor. Belki biraz vakit alacak ama Samsunspor bizim için herhangi bir kulübün çok ötesinde anlam taşımaktadır. Zira bir şehir takımı olan kulübümüz ile hepimizin geçmişe yönelik bağları bulunmaktadır.

Israrla sizleri ziyaret etmek istememizin sebebi, son iki yıl içerisinde oldukça bozulan tablomuz ile ilgilidir. Kulübümüzün itibar ve güven kaybetmekte olduğunun farkındayız. Bizler bunu düzeltmek için elimizden geleni yapmaktayız.

Bunlar içerisinde Yabancı ve Yerli Futbolcu borçları, Personel borçları en önemlileriydi.

FIFA’ dan gelen yazılar yanıtsız bırakılmıştı.

Öte yandan ödeme zamanı gelmiş olan futbolcularımız ile birlikte ortaya çıkan tablo yerli-yabancı sözleşmeler ile birlikte toplam 6 Milyon Euro civarına ulaşmıştı.

Geçmişte borçlu olduğumuz dosyalar ile çeşitli anlaşmalar yapılmış, ancak ne yazık ki verilen taahhütler yerine getirilememişti.

Yani taraflar birbirlerini üzmüştü.

Yeni görev alan yönetim kurulumuzun yaptığı ilk faaliyet, borçlu olduğumuz bu futbolcularımıza birer teklif sunmak olmuştur. Devamında ise bunların aciliyet arz edenleri ile anlaşılmış ve protokol oluşturma aşamasına gelinmiştir.

Mütevazı bir bütçesi olan kulübümüzün bu bozuk tabloyu kısa sürede değiştirecek büyük parası yoktur. Bu sebeple yaratılan kaynakları doğru ve planlı kullanırken,  mevcut bütçeye uygun bir takım oluşturma çabamız vardır.

Bu görevi 2010-2011 sezonunda aynı ekip ile yapmış ve kulübümüzü Süper Lige çıkartmıştık. Bu tür yapılarda değişime olan inancımız nedeni ile bu işi bizden daha iyi yapacağına inandığımız arkadaşlarımıza devir etmiştik. Ancak ne yazık ki beklendiği gibi olamadı ve bugün buradayız.

Hedefimiz kurumsal bir yapı içerisinde yönetilebilir bir bütçe ile faaliyet gösteren bir Samsunspordur. Bu yılki kısa vadeli en önemli hedefimiz Süper Lig’dir.“

Bu açıklamanın ardından söz alan FIFA temsilcileri ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Devamında ise özetle;

“Değişen FIFA kararları ile artık mali disiplin içerisinde olunması gerekmektedir. Aksi halde ödenmeyen futbolcu borçları için artık yıllarca beklenmeyecek, hatta aynı ay içerisinde yaptırım kararları çıkacaktır. Kulübünüz dosyasını inceledik. Burada sorun olacak dosyalar olduğunu gördük. Puan Silme ve Ligden Düşürme cezaları ile ayrı ayrı ya da birlikte uygulanabileceği durumu ile karşı karşıya olduğunuzu bilmenizi isteriz.”

Bu ifade üzerine yeniden söz alan Rüştü Araboğlu şunları söyledi;

Sizlere, buraya gelmeden önce protokol aşamasına getirdiğimiz birkaç futbolcu borcu ile ilgili de bilgi vermek isterim;

 

Jose Rodriques Baster (Temsilci): 6 puan silme ile karşı karşıya olduğumuz bu davada karşı taraf ile anlaşıldı.

 

Lorenzo Falbo (Temsilci): 3 puan silme cezası ilea olduğumuz bu dava ile de anlaşma sağlandı.

 

Ben Ofosu (Futbolcu): 27 Aralık 2014 tarihinde yönetimi devir aldık. 29 Aralık tarihinde dosyanın ihmali nedeni ile kritik sürenin aşıldığını gördük ve 30 Aralık tarihinde futbolcuya olan borcumuzu ödedik. Feragatlerini FIFA’ YA bildirdik. Süreyi geçirdiğimiz iddiası ile puan silme cezası geldi. Gerekçeli itirazımızı yaptık. Şimdi CAS mahkemesi bununla ilgili kararını verecek.

 

Bahia Dos Santos (Futbolcu): Bu futbolcunun hak edişi 525 bin Euro’dur. Ancak yukarıda bahsettiğimiz hatalar zinciri ile bu borç 1.4 milyon Euro’ya ulaşmıştır. Bu dosyada da müthiş ihmaller zinciri vardır. Buna rağmen futbolcunun kendisi ve temsilcisi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bir anlaşma zemini aramaktayız.

 

Darryl Bevon Roberts (Futbolcu):  Kararı çıkmış olan bu dava da avukatı aracılığı ile yapılandırılmıştır.

 

Petr Pavlik (Futbolcu): Bu dava da sonuçlanmıştı. Avukatı aracılığı ile yapılandırılmıştır.

 

Nikolai Emirov Dimitrov (Futbolcu): Bu futbolcumuzun da süren davası aleyhimize sonuçlanmıştı. Avukatı aracılığı ile anlaşma sağlanmış ve borç yapılandırılmıştır.

Akaki Khubutia (Futbolcu): Bu futbolcu ile de avukatı aracılığı ile anlaşma sağlanmış, borç yapılandırılmıştır.

Bu yapılandırmaların toplamı 365.000 Euro + 110.000$ dır.

Bahia Dos Santos davası bu rakamın içerisinde yoktur.”

 

FIFA yetkilileri bu açıklamanın ardından Bahia dosyasına tekrar bakacaklarını ifade etmişlerdir. Samsunspor davalarına önceden ve son derece hazırlıklı geldikleri anlaşılan yetkililer, bundan sonraki süreçte kendileri ile direk temas kurulabileceğine işaret ederek, yazılan yazılara mutlaka cevap verilmesi gereğinin altını bir kez daha çizdiler.

 

Son olarak yeniden söz alan Başkan Yardımcımız, kulübümüzün eski, köklü ve saygın bir kurum olduğunu, FIFA’nın da üzerinde hassasiyet ile durduğu Finansal Fair Play, Irkçılık ve Şike konularında aynı ihtimamı gösterdiğini ifade etti.

 

Son derece sıcak bir ortamda ve faydalı geçen toplantının sonunda FIFA temsilcilerine Kulüp Flaması, Forma ve Türk Lokumu armağanlarımızı takdim ettik.

Samsunspor-FİFA-da-130320151

Etiketler:

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com