Ana Sayfa SAMSUNSPOR HABERLERİ 29 Aralık 2017

Samsunspor Yönetimi İstifa Etti! Süreç Nasıl İşleyecek

Erkurt Tutu Başkanlığında ki Samsunspor yönetiminin asıl üyelerin tümünün istifa etmesi sonucunda kulüpte nasıl bir süreç işleyecek.
Samsunspor Yönetimi İstifa Etti! Süreç Nasıl İşleyecek

Samsunspor Haber – Erkurt Tutu Başkanlığında ki Samsunspor yönetiminin asıl üyelerin tümünün istifa etmesi sonucunda kulüpte nasıl bir süreç işleyecek.

Bugün (29 Aralık cuma) saat 18.00’de yapılan toplantıda İ.Erkurt Tutu, Ömer Çoruh, Rüştü Araboğlu, İbrahim Çevik, Ömür Tekin, Metin Ateş, Serhat Kurt, Fikret Yalçın, Hakan Özcan, Abdurrahman Güngör, Adem Yazıcı, Ahmet B. Günen istifalarını Samsunspor Başkanlık Divan Kurulu’na sundu.

Yönetim Kurulu’nun asil üyelerin istifası sonrası Samsunspor Başkanlık divan Kurulu yarın sabah yedek üyeleri göreve davet edecek. Yedek üyelerden en az 8 kişi görevi kabul etmemesi durumunda mevcut üyeler veya Denetleme Kurulu tarafından genel kurul kararı alınacak.

Konu ile ilgili Samsunspor Tüzüğündeki maddeler şu şekilde:

MADDE 29: YÖNETİM KURULUNUN YEDEK ÜYELERLE TAMAMLANMASI

Yönetim Kurulu Üye sayısı, boşalmalar sebebiyle yedeklerinde getirilmesinden sonra, üye tam sayısının yarısından aşağı düşerse, genel kurul mevcut yönetim kurulu üyeleri veya Denetleme Kurulu tarafından bir ay içinde toplantıya çağırılır. Çağrının yapılmaması halinde, dernek üyelerinden birinin başvurması üzerine Mahallin Sulh Hukuk Hakimi duruşma yaparak dernek üyeleri arasından seçeceği üç kişiyi, bir ay içinde Genel Kurulu toplamakla görevlendirir.

MADDE 30: DENETLEME KURULU

Denetleme Kurulu, üyelikte en az 2 (iki) yılını doldurmuş ve bu süre zarfında disiplin cezası almamış; hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler ve emsali dallarında yeterliliği bulunan 3 (üç) asıl ve 3 (üç) yedek üyeden oluşur, Genel kurul tarafından gizli oyla ve 2 yıllık süre için seçilir.

Denetleme Kurulu asıl üyeliğinde istifa veya başka sebeplerden dolayı boşalma olduğu taktirde genel kurulda aldığı oy çokluğu sırasına göre yedek üyelerin göreve çağrılması mecburidir.

MADDE 31: DENETLEME KURULUNUN GÖREV VE YETKİLERİ

a) Kulübün bütün hesaplarını teftiş ve incelemek,

b) Hesap ve defterlerin muntazam işlenmesini ve harcamaların bütçeye uygunluğunu kontrol etmek,

c)Noksan veya usulsüz gördüğü hesap ve sarfiyatları bir yazı ile yönetim kuruluna bildirmek, dikkatlerini çekmek,

d)Lüzum gördüğü hallerde Genel Kurulu Olağanüstü toplantıya çağırmak,

e) Denetleme görevini bir yılı geçmeyen aralıklarla yapmak ve Denetleme sonuçlarını bir rapor halinde yönetim kurulu ve toplandığında Genel Kurula sunmak.

MADDE 32: KULÜP DİVAN KURULU

Kulüp Divan Kurulu Tabii Üyeler ve Geçici Üyelerden oluşur.

a-Tabii Üyeler

(1) Kulüp Kurucu Üyeleri

(2) Kulüp Yönetim Kurulu Başkanlığı yapmış olanlar,

(3) Disiplin, Denetleme ve Sicil Kurulu Başkanlığı yapmış olanlar,

(4) Kulüp üyeliği aralıksız 15 yıldır devam eden ve aidat borcu olmayan üyeler,

b- Geçici Üyeler :

(1) Samsunspor Kulübü’nün kulüp üyeleri arasından yapılacak olan her olağan genel kurul toplantısından,takip eden olağan genel kurul toplantısına kadar geçerli olmak üzere 10 (on) yılını doldurmuş ve aidat borcu bulunmayan 20 (yirmi) üye. (Görev süresi dolan üyeler yeniden seçilebilir)

(2) Görevde olan Denetleme, Disiplin ve Sicil Kurulu Başkanları

MADDE 33: KULÜP DİVAN KURULU GÖREV VE YETKİLERİ

a) Divan Başkanlık Kurulu, kulübün bir danışma ve aynı zamanda tüzükte yetki verilen konularda karar veren ve iç denetim organıdır.

b) Kulübün gelişimini ve geleceğini ilgilendiren idari, mali, sportif ve sosyal konularda mevzuat, bütçe ve tüzük hükümleri çerçevesinde Samsunspor yönetim Kuruluna önerilerde bulunur.

c) Tüzüğün uygulanmasından doğabilecek anlaşmazlıkları açığa kavuşturur ve Kulüp Organları arasındaki ilişkilerden doğacak anlaşmazlıkların giderilmesine yardımcı olur,

d) Divan Başkanlık Kurulunun çağrısı ile her futbol sezonu içerisinde, birisi sezon başında, birisi sezon sonu transfer dönemi öncesinde birisi de sezon ortasında olmak üzere üç kez “Genişletilmiş Divan Danışma Kurul” Toplantısında bir araya gelerek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulundan alınan dört aylık faaliyet raporları üzerinde kulüple ilgili görüşme yapar. Bu toplantı da Samsunspor Kulüp Başkanı da katılarak bilgi verir.

e) Kulübün genel durumu hakkında belli aralıklarla yönetim kurulundan bilgi alır. Gerek gördüğünde Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu üyeleri ile ortak toplantılar yapar.  Düşüncelerini Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin kurulu üyeleri ile görüşür ve gerektiğinde bu konuda Divan Kurulu Üyelerini de bilgilendirir.

Kulüp Organlarının oluşturulması konusunda ve kurullarının çalışmasındaki aksaklıklar ile onların isteklerini yönetim kurulu ile görüşüp sorunlarının çözülmesine yardımcı olur. Bu konularda ki görüşlerini bir rapor halinde ilgili organa bildirir.

f) Kulübü zarara uğratacak yanlış politikaların uygulanması ve kamuoyunda Kulübe zarar verecek iddiaların yer alması veya benzer durumlarda Divan Başkanlık Kurulunun çağrısı ile olağanüstü Divan Genel Kurulu toplantıya çağrılarak durum değerlendirmesi yapılır. Gerektiğinde Yönetim Kurulunun bilgisine de başvurulur. Yapılan görüşmeler sonucunda tüzük hükümlerine uymadığı tespit edilen üyeler ile ilgili değerlendirme sonuçları Samsunspor Yönetim Kuruluna iletilir.

g) Kulübe maddi zarar verenler ve kulübün kamuoyunda itibar kaybetmesine neden olan üyeler hakkında hazırladığı raporu işlem yapılması için disiplin Kuruluna iletir. Disiplin Kurulu gerekli yaptırımları uygular. Disiplin kurulunun sayısal eksikliğe düşmesi durumunda Divan başkanlık Kurulu, Disiplin Kurulu görevini yapar.

h) Samsunspor Yönetim Kurullarının çıkmaza girmesi veya görev yapamaz hale gelmesi halinde Olağanüstü Genel Kurul çağrısı için Yönetim Kuruluna öneride bulunur. Yönetimin herhangi bir nedenle Genel Kurul yapma kararı almaması veya alamaması halinde, Denetleme Kurulu ile görüşerek Denetleme Kurulu’ndan Samsunspor Genel Kurulu’nu toplantıya çağırması için talepte bulunur.

i) Gerek Samsunspor ve gerekse Divan Kurulu çalışma raporları ile ilgili görüşlerini ve önerilerini bildirmek üzere Divan Başkanlık Kurulunca hazırlanan raporları görüşerek Samsunspor Genel Kuruluna sunmak üzere karara bağlar.

j) Gerek gördüğü konularda Disiplin Kurulu ve Denetleme Kurulu üyeleri ile ortak toplantılar yapabilir.

k) Yönetim Kurulu çalışmalarını ve her türlü etkinlik ve uygulamasını izler, yönetim Kurulu’nun Bağımsız Denetim Kuruluşuna yaptırdığı raporu isteyerek inceler. Gerektiğinde bu raporlar üzerinde ki kanaatini ve önerilerini Samsunspor Yönetim Kurulu’na sunar.

l) Samsunspor Yönetim Kurulu ve diğer kurullardan isteyeceği bilgi ve belgeler üzerinde yapacağı inceleme sonuçlarını, en geç 30 (otuz) gün içerisinde Samsunspor Yönetim Kuruluna sunar.

m) Gerek duyulan konularda çalışmalar yapmak üzere yardımcı organlar kurar ve Divan Genel Kurulunu toplantıya çağırır.

n) Kulübün geleceği ve gelişmesi konusunda gerekli araştırmaları yaptırır. Bu konulardaki uygulamaları takip eder, inceler ve uygun gördüklerini ilgili kurullara ve yönetim kuruluna sunar ve önerilerini paylaşır.

o) Dört ayda bir Divan Kurulu çalışmalarını bir rapor halinde Kulüp Yönetim Kuruluna sunar.

p) Gerek Samsunspor Kulüp Tüzüğünün ve gerekse Divan Kurulu ile diğer kurulların tüzüklerinin değiştirilmesi için hazırladığı tüzük değişiklik tasarılarını uygun görürse Genel Kurula sunmaları için Yönetim Kuruluna sunar.

r) Samsunspor Genel Kurulları öncesinde, Yönetim Kurulu üyeleri dışındaki diğer organlara seçilecek isimler ile ilgili öneride bulunur ve Yönetim Kurulunun “Onur Üyeliği” için getireceği teklifleri inceler ve karara bağlar.

s) Olimpik olan veya olmayan spor şubelerinin açılması veya mevcut şubelerin gerektiğinde kapatılması veya faaliyetlerinin durdurulması hakkındaki görüşünü gerekçeleri ile birlikte Yönetim Kurulu’na sunar.

Samsunsporluyuz.Com

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com