Ana Sayfa EDİTÖR SEÇİMİ, ÖNE ÇIKAN HABERLER, SAMSUNSPOR HABERLERİ 6 Eylül 2015

Samsunspor Altyapısı Hakkında Dobra Dobra

Samsunspor Altyapısı Hakkında Dobra Dobra

“SAMSUNSPOR” KULÜBÜ ALYAPI BİRİMİNİN “MİSYON” ve” VİZYONU” NEDİR?
Dürüstlük, adalet, ahlaki değerler le birlikte kulübümüzün şanlı tarihindeki gelenek ve göreneklerini benimseyerek armamızdaki “ATATÜRK “ ün şahlanmış saygınlığına yakışır olmaktır. Şehrimizdeki tüm kulüpleri kendi kulübümüz gibi görüp pratikte de destek olup birlikte yetenekli oyuncuların en üst seviyeye çıkararak önce “SAMSUNSPOR” içinde olmalarını sonra “MİLLİ” takımlarda oynama kabiliyetine ulaşmalarını sağlamaktır. Altyapı merkezi olarak en küçükten yetişkinlere kadar eğitme ve yetiştirme görevi üstlenmektir.
Kulübümüz oyuncularının; takım ruhu, taşıdığı formanın değerliliği, sorumluluk duygusunun yerleştiği, güvenilir olduğu, saygı-sevgi, istek-arzu coşku içinde değişip gelişme sağlayabileceği bir yer olduğu misyonumuz (felsefe) ve vizyonumuz içinde yer aldığını bilmesi aidiyet duygusunu sağlayacaktır.
U17,U19 Özellikle U21 takımlarının profesyonel takımımız arasında köprü görevi olacaktır.
Çalışkanlığı; kazanmaktan önce cesaret, azim, inanç ve ekip ruhu içinde vazgeçmeden mücadele etmek olarak benimsemektir.
Amacımız; sportif eğitimin yansıra “KİŞİLİK” gelişimi desteklemesidir. Kendini ispatlama yeteneği, disiplin, eleştiriye tahammül, performans bilinci ve yalnız çalışabilme kabiliyeti gibi özelliklere sahip olmalarıdır.
Temel ilke olarak her zaman oyuncuyu merkeze alıp gelecek vaat eden nitelikli oyuncular yetiştirip profesyonel takıma entegresini sağlamaktır.
Kendini “Samsunspor” ile özdeşleştirmiş tüm Samsun’luların, tüm futbol severlerin duygusal evi olmasıdır.”Samsunspor’un bir yaşam tarzı olmasıdır. Burada görev alan tüm antrenör ve personel arkadaşlarımız değişime gelişime açık olacaktır.

Antrenörlerde değişiklik yaptınızmı?
Göreve geldiğimde onlarla bir toplantı yaptım. Her görev değişikliğinde yaşanabilecek konular üzerinde durdum. Şu an itibarıyla hiç kimseyi görevden almadım. İlave yapıp gruplar arasında rotasyon yaptım. Ön yargıdan uzak izleyip göreceğimi felsefeme uymayan arkadaşlarımızı bu süreç içinde değerlendireceğimi belirttim. Her birinin görev tanımını “somut” bir şekilde yaptım. Kesinlikle bunun dışına çıkılmayacağının önemle altını çizdim. Hatta süreç içinde nasıl bir yol izleneceğini görsel bir sunumla anlattım. Sanırım arkadaşlarım bu süreci iyi kullanacaklardır. Şayet yukarıda belirttiğim Samsunspor’un “misyon” ve “vizyonun”a uygun çalışmalar ve davranışlarda sıkıntı ortaya çıkarsa yansımalarının iyi olmayacağını söyledim. Daha net bir deyimle kendileri ile çalışamayacağımı açıkladım.
Toplantıdan çıkan sonuç ise; hepimiz birlikte gelişerek değişeceğiz ve değiştireceğiz oldu.
Ancak şunun altını çizmeliyim ki, Samsun’daki tüm antrenörlerimiz Samsun ve Samsunspor için bir değerdir. İnşallah bunun böyle olduğunu bu yıl ya da yıllar içinde göstereceğiz.

Hiyararjik yapı nasıl kulünüzde?
Bu konu son derece hassas bir konudur. Düzen ve disiplin ile alakalıdır. Düzenin disiplinin olmadığı yerde başarı ve başarmak tan söz edilemez. Öncelikli konulardan biridir bu…
Gördüğüm kadarıyla arkadaşlar kibar ve saygılı. Sadece görev tanımlarında sıkıntı vardı. Bunun için görev tanımlarını “somut” bir şekilde yaptık ve her bir hocaya ayrı ayrı yazılı olarak tebellüğ ettik.
Dolayısıyla kesin ve kesin hiçbir antrenör arkadaşım ve diğer çalışan personellerimiz bunların dışına çıkmayacaklardır. Kurallar kat’idir.
Sonuç: Görev tanımlarıyla birlikte ekip ruhunun kazanılması, korunması ve adaletli yaklaşımın herkes tarafından benimsenmesidir. Kurallara uyum öncelikli arasındadır.
Antrenör-oyuncu, antrenör –veli ilişkisi nasıldır?
Samsunspor kulübüne bağlı antrenör ve oyuncular birbirlerine saygı, sevgi, nazik, kibar ve hoş görülü davranma konusu üzerinde önemle duracaktır. Asla negatif davranışlar sergilemeyeceklerdir.
Hocalarımız, oyuncularımız ve velilerimiz ile olan ilişkilerinde asla çıkar amaçlı hiçbir yaklaşım içinde olmayacaklardır. Aynı konuyu velilerimiz ve oyuncularımız ile de yaptığım toplantıda dile getirdim. Aksi takdirde kim olursa olsun kulübümüz içinde yer alamayacaklardır.
Sonuç; Antrenör, oyuncu, masör, malzemeci ve hizmetliler her halükarda “Samsunspor” normlarına, gelenek ve göreneklerine kesinlikle uymak ile yükümlüdürler.
Oyuncu kadroları yeterlimi?
Göreve geldiğimde hocalarımla yaptığım toplantıda onlardan yaş grupları ve çalıştırdıkları gruplar hakkında bilgi aldım. Buradan çıkardığım izlenim ve geçirilen hazırlık dönemi itibarıyla oyuncu bazında eksileri vardı. Nasıl derseniz zaman sıkıntısı oldu. Sıkıntılı bir süreç yaşadılar.U21 ve U19 takımlarımız tam hazırlanamadan lig başladı. İstediğimiz kadar olmasa da takımlar oturmaya başladı. Ancak U21 takımı için tanımı zor yapılabilecek bir durumla karşılaştım. Şu an elbirliği ile gidermeye çalışıyoruz. Buna rağmen çok kısa sürede Ümit ÖZAT hoca (A) takıma üç oyuncumuzu birden dahil etti. Kendisiyle yaptığım görüşmede skor’un önemli olmadığını oyuncu yetiştirmeye önem verdiğimi söylediğimde kendisinin de aynı görüşü paylaştığını söylemesi beni ve ekibimi mutlu etti. Aslında hem yetiştirip hem de yarıştıracağız. Yarışırken de gelişeceğiz gelişirken de değişeceğiz. Felsefem budur.U17 grubumuz yeniden yapılanmaktadır. U14,15 ve U16 takımlarımız planlı ve tempolu bir şekilde hazırlıklarını sürdürmektedir.
Sonuç olarak 2015-2016 Sezonu bizim felsefe olarak geçiş yılımız olacaktır. Bu güne bakıp yarınları planlayacağız.

Nitelikli oyuncu diyorsunuz ne demek bu?
Vizyonumuzun en önemli parçasıdır. Bu da oldukça zordur. Çünkü bunun ön görüsünde bulunmak için bilgiye, görgüye, deneyime, tecrübeye, çalışmaya ve araştırmaya ihtiyaç vardır.
Öyle olmalı ki “Samsunspor”umuza il içi ve il dışından alınacak oyuncuların ileride “Samsunspor” (A) takımında oynayabilecek ön görüsüne sahip olmak gerekir. Bu seçimi sadece “Samsunspor” hocaları değil taban birlikleri ve diğer tüm takımlarımızın hocalarının katkıları ile gerçekleştirmeyi düşünmekteyiz. Bunun içinde ilimizde bulunan tüm kulüpleri kendi kulübümüz gibi, tüm hocalarımızı da kendi hocalarımız gibi göreceğiz.
Sonuç:”Samsunspor”umuzun içini oyuncu bazında dolsun diye doldurmayacağız. Birlikte, nitelikli olanlarla dolduracağız.
Taban birlikleri ile ilşkileriniz nasıl?
Son derece iyi… Biliyorsunuz ben uzun süre TÜFAD’da görev yaptım. Eğitim konusunda bana düşen görevlerde her zaman yanlarında oldum ve olacağım. Göreve gelir gelmez TFF Bölge Müdürlüğü, ASKF, TÜFAD, G.S. Hizmetleri il müdürlüğünü ve Futbol il temsilciliğini ziyaret edip görüş, öneri ve düşüncelerini aldım. İnanın içtenlikleri ile hepsinin benim ve hepimizin kulübü olan “Samsunspor”’un yanında olduklarını gönülden desteklerini gördüm. Önerilerinin hayata geçirebilecek olanlarını zaman içinde uygulamaya çalışacağız. Özürüm Futbol hakem ve gözlemcileri derneğinedir. Yarından tezi yok onları ziyaret edeceğim.

Kulüplere bakış açınız nasıl olacak?
Son derece sağlıklı olacağını söyleyebilirim. ”Felsefemiz” tüm kulüpler bizimdir olacaktır. Her türlü bilgi paylaşımı ile olanaklar elverdiği taktirde diğer konularda da paylaşımcı olacağız. Onları her türlü konuda değerli kılacağız –kılmalıyız. Şehrimizin birinci takımı ”Samsunspor’a oyuncu aktarımında uzlaşıcı olup, ben merkezli yaklaşımlardan uzak olacağız. Emeklerine her halükarda saygılı olacağız. İl dışındaki sportif temsillerinde her zaman yanlarında olacağız.
Sonuç: Tüm kulüplerimizle “Misyon”umuza uygun davranışlar içinde olacağız.
Futbol okulu hakkındaki düşünceniz nedir?
Burası bizim olmazsa olmaz bir bölümümüz. Futbol etkinliğinin yapıldığı yetenekli –ya da az becerili çocuklarımızın faaliyet gösterdiği bir okul gibidir. Burada spor kültürü içinde fiziksel, zihinsel, psikolojik, sosyal ve kültürel tüm değerleri öncelikle kazandıracağız. Yani önce iyi bir birey olması amaçlanacaktır. Sonrasında karne gibi değerlendirilip anasınıfını bitirenleri “FUTBOL” için yarışmacı olarak belirleyip “FUTBOL” temel eğitimine başlatacağız. Artık ilkokula başlamış olacaktır çocuk..
Onları çağa uygun olarak yetiştirip geliştireceğiz. Dolayısıyla burayı daha cazip hale getirme gayreti içinde olacağız.
Sonuç; Sadece futbol değil, ülkemize sağlıklı, kişilikli, onurlu ve çalışkan bireyler olmaları için daha çok özen göstereceğiz.
Göreve gelmenizle ilgili kamuoyu düşüncelerine ne dersiniz?
34 yıldır bu şehirde yaşıyorum ve buralı hissediyorum kendimi… Samsun’da ve Ülkemizde yaptıklarım ortadadır. Futbol’ ile ilgili cesaretle binlerce lira harcayarak beş tane ayrı ayrı kitaplar yaptım. Tam 40.000’bin adet kitabım dağılmış Türkiye’nin her bir yerine… Üstelik İstanbul’da önemli bir üniversiteden de ödül aldım.
Bunu neden söylüyorum. Bulunduğum konum her kes tarafından en çok istenilen bunun yanında en çok eleştirilen bir yerdir. Her kes mutlaka bir eleştiri yapacaktır. Bende onlardan bir ders çıkarmasını bilen biriyim. Ama bilgi sahibi olmadan sadece yıpratmak için yapılırsa hoş olmaz.
Ben zaten şartların zor olduğunu bilerek kabul ettim. Yukarıda dediğim gibi bu şehirde birçok hizmette bulundum. Sıra “Samsunspor”’a gelmiş ki beni seçtiler. Onun için kim, neyi, nerede, nasıl eleştirirse eşleştirsin saygı duyup cevap veren değil onlardan ders alıp doğruları asla “ahbap çavuş” ilişkisi olmadan yapacağım.
Ancak her yerde olduğu gibi şehrimizde de bir takım “spekülasyon”lar yapılmakta… Tabi ki eleştiri yapılacaktır yapılmalıdırlar da… Ama dedi kodu tarzında değil tabi ki… Yapılmaz ise her şey iyi gidiyor demektir. Yapmadan önce bilgi sahibi olmakta yarar vardır derim.
Sonuç: Bütün kulüpler bizim kulübümüz, bütün hocalar bizim hocalarımız felsefemizdir”.

SAMSUNSPORLUYUZ.COM

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • MEHMET DADAL :

    8 Eylül 2015-00:32

    Bence süper bir söyleşi.samsunsporun durumu böyle olmalı tanıyoruz bu hocayı halk gazetesinde yazıyazıyordu beğenird,m helal olsun yöneticilere iyi bulmuşlar dediklerini yaparsa helal olsun şu adamcılığı kaldırsın yeter bıktık artık

İlginizi çekebilir

Babalarının Kızları!

Babalarının Kızları!

Tema Tasarım | Osgaka.com