Ana Sayfa SAMSUNSPOR HABERLERİ 26 Aralık 2017

Kongre Öncesi Samsunspor Başkanı Tutu İle Röportaj!

Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu 29 Aralık Perşembe günü yapılacak olan Seçimli Olağanüstü Genel Kurul öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Soruları cevapladı.
Kongre Öncesi Samsunspor Başkanı Tutu İle Röportaj!

Samsunspor Haber – Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu 29 Aralık Perşembe günü yapılacak olan Seçimli Olağanüstü Genel Kurul öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Soruları cevapladı.

Samsunspor’un problemlerini çözecek yönetimin iş başına gelmesi için herkes gibi bende ne yapılması gerekiyorsa yapmaya hazırım diye sözlerine başlayan Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu, “Bugüne kadar yönetime aday olan olduğu ile bana gelen bir bilgi yok. İnşallah çıkar. Yönetime aday çıkmaması durumunda divan kurulunun ne karar vereceği önemli. Devam edip etmemek benim kararım değil” dedi.

BENLİ VEYA BENSİZ

“Bizim tartışacağımız konu Erkurt Tutu’nun tekrar aday olup olmayacağı değil. Devam edip etmeyeceği değil. Çok konuşan insanların daha çok hata yapar düşüncesi ile ben çok konuşmayı seven bir insan değilim. Ben işimi yapıyorum. Yaptıklarımın değerlendirilmesi düşüncesi ile ben diğer başkanların tarzında başkanlık yapmıyorum. Dönem dönem o kadar çok hakaretlara maruz kalıyorum ki onlara bile cevap vermiyorum. Pazar günkü maçtan sonra ise gerekeni yaptım. Hukuki yollardan hepsinin başvurusunu yaptım. Benli veya bensiz Önemli olan Samsunspor’un iyi olması. 3 yıldan beri biz emek harcıyoruz.“

BANA ŞUNU YAPMADIN DEDİ

“İstanbul’da arkadaşlara veda için gittiğim zaman önemli bir mevkiinin başındaki kişi bana şunu yapmadın dedi. ‘Bir sene takımı şampiyonluğa oynatırdın. Samsunspor’u batırırdın ama sen her sene şampiyonluğa oynayacak yapıya kavuşturdun’ dedi. Biz bunu yapmaya çalıştık. Bunu yaparken de sezon başında hedef koyduk. Dedik ki bu sene o sene olacak. Bu kadro ona taşıyacak bir kadrodur. Evet yabancı transfer konusunda istediğimiz sonucu alamadık. Gerçekten hepimiz biliyoruz yabancı oyunculardan gerekli katkıyı alamadığımız için sportif anlamda başarısız olduk. 27 Aralık 2014’de takımı aldığımız zaman 16-17 puanı vardı. Bu gün 28’inde 19 puan ile bırakıyorum. O zaman bu takım final oynadı. Bugünkü kadro o günkü kadrodan geri kalmış değil. Bu kadro ile play offa kalacağına sonuna kadar inanıyorum.“

HATIRI SAYILIR BİR BÜTÇE

“O dönem ile bu dönem karşılaştırıldığı zaman çok farklı işler var. O dönemler de kulüplerin önüne transfer yasağı gelmiyordu. Bizim uğraştığımız gibi hiç kimse transfer yasağı ile uğraşmıyordu. O dönemdeki arkadaşları küçümsemek için söylemiyorum. O dönemlerde kulüp yönetmenin daha kolay olduğunu anlatmak istiyorum. O dönemde bütün davalar icra yolu ile çözüldüğü için transfer tahtasını kapatmıyordu. Yapılan değişikliklerden sonra ilk dosyalar bizim döneme geldi. Kazım Yılmaz başkan o dönemdeki arkadaşlara hatırı sayılır da bir bütçe bırakmıştı. Kemal Tokak’tan gelecek ödemer gibi kaynak bırakmıştı. Allah razı olsun. Yabancı oyuncular şimdiki gibi 1 haftada yaptırım değil 2-3 sene devam eden dosyalar halindeydi. Ondan dolayı transfer tahtası açık olan bir kulübü yönetmek kolay diyorum. O dönemle bu dönem çok farklı. Şimdi ödeme yapmayınca otuzuncu gün serbest kalıyor ve parasını hak ediyor. Yabancı oyuncu da 1 haftada serbest kalıyor. FİFA sana yazıyı gönderiyor parayı ödemezsen puanını siliyor. Eskiden postanın gelmesi 15 gün sürüyordu. Şimdi mail ortamında mailin atıldığı dakika geçerli. Bunlar bilinmiyor. O zaman bu zaman çok farklı. Futbolun yönetiminde ve yaptırımlarında bu kadar gelişim var.”

SADECE SAMSUNSPOR’UN MU BORCU VAR

“Mevcut yapıyı düzeltmek için çok ciddi borçlar ödendi. ‘Hani Samsunspor yönetilebilir duruma getirilmişti’ diye eleştiriler var. Bugün beş buçuk 6 milyon civarında icralık dosya var. Kazım Yılmaz beyin 20 milyonun üzerinde alacağı varken bugün 9-10 milyon liralara düşmüş. Onunyanında transfer yasağı ilk sene 10 milyona çözülmüşken ikinci sene 5 milyona çözülmüş bugün 1 buçuk 2 milyona çözülecek. Demek ki borç azalmış ki bu rakamlar buralara gelmiş. Biz bunların yönetilebilir hale geldiğini söylüyoruz. Sadece Samsunspor’un mu borcu var. Her takımın borcu var. TFF 1. Lig’deki en az 10-11 takımın bizim gibi mali sıkıntıları var. “

ÖDEMEDİ DİYEBİLİR MİSİN?

“Bizim futbolcuya hiç para ödemediğimiz söyleniyor. Bizim tüm takımın bütçesi 11 milyon lira diyelim. Bunun peşinatı da 3 milyon sayalım. Biz bu 3 milyon lirayı ödemişiz. Geçen seneden alacağı olan 2-3 oyuncu var. Geçen seneden beri hem mali kriterlerin parasını ödemişiz. Biz 6. ile 8. aylar arsında 1 milyon 118 lira geçen seneki oyunculara para ödemişiz. 4 milyon olmak üzere biz 12 milyon 6 yüz 55 lira bugüne kadar para ödemişiz. Bu paranın 9 milyon 80 lirası geçmişten gelen futbolcu borcu ve mali kriterler. Sen şimdi bana ödemedi diyebilir misin?“

HEPSİNİN HOŞUNA GİTTİ

“Ben futbolcuların federasyona şikayet etmesine kızmam. Kendilerine de söylüyorum. Sen kendi paranı istiyorsun, Samsunspor’dan borç para istemiyorsun. Ama biz hiç para almadık dediğin zaman bu başka bir şey. İstanbul maçına gidene kadar kimseye prim borcumuz yoktu. Sezon başında prim sistemini şöyle belirledik. Atıyorum içerideki galibiyet 4 bin dışarıdaki galibiyet 8 bin lira. İçerde maç kaybederse de 8 bin lira cezası olacak diye. Takım içerde maç kaybetti transfer taksitlerinin ödemesinde sıkıntı olunca biz cezaları uygulamadık. Milat yapalım dedik. Bundan sonra uygulayacağız. Hatta isterseniz prim alacaklarınızı ödeyelim cezaları sezon sonuna erteleyelim. Alacaklarınızdan keselim dedik. Hepsinin hoşuna gitti. İstanbulspor maçına kadar tüm primleri zamanında tıkır tıkır yatırdık. Üç yılda prim yatırmadığımız 3 hafta. Onunda 1 haftasını İstanbul deplasmanına giderken verdik. Onu da söz verdiğimiz için ödedik. İstanbul’da dağıtıldı. Futbolcuların alacakları var mı? Var ama 3 milyonun üzerinde para dağıtmışım. Sözleşmesinden dolayı alacağının yüzde 50’sini alan oyuncular da var. Bütün kulüpler sıkıntı yaşarken hiç para almadık demek başka para istemek başka. Federasyona gitmesini eleştiremem hakkı ama hiç alamadık demek farklı. Hiç prim alamadık demeleri külliyen yalan. Prim Disiplin Talimatımız gereği ödeme yapmadığımız maçlar oldu. Samsunspor’un hakkını korumayacak mıyız biz.”

BURADA HER GÜN YENİ GELİŞMELER

“Benim en büyük üzüntüm personelle ilgili. Maaşlarını ödemek için para biriktiriyoruz. Bir yaptırım geliyor o parayı yatırmadığınız zaman ceza gelecek bizde personel yada futbolcu için ayarladığımız parayı oraya yatırıyoruz. Bu her aynı oluyor derseniz burada her gün yeni gelişmeler oluyor.”

MALİ KRİTERLERİ BOZMADIĞI SÜRECE

“Samsunspor Kulübü 2018- 2019 sezonunun sonunda hak edişlerinde yaklaşık 10 milyona yakın para alacak. Bu 10 milyon lira para da Kazım Yılmaz’ın temliklerini kapatıyor. O zaman Smsunspor’un icra dosyalarına yaklaşık 5 buçuk 6 milyon liranın dışında transfere engel futbolcu borcu 2 milyon borcu var. Bu borç zaten yönetilebilir bir borç. Bu borcu Samsun şehri kendi yarattığı kaynaklarla ödüyor ve öderde. Kim olursa olsun mali kriterleri bozmadığı sürece bu kulüp yönetilebilir duruma gelmiştir. Devre arasında transfer var. Sen bütçene göre oyuncu almazsan o zaman borcun artar. İnşallah öyle bir şey olmaz.”

SAMSUNSPOR TÜRKİYE’DE 4-5 KULÜPTEN BİRİ

“Samaras ile Skafis’in ikisinin toplam bedelinin 300 bin avro olduğunu belirten Erkurt Tutu, “Samsusnpor Kulübü’nün şu andaki en güzel yapısı tek bir defter banka hesapları üzerinden her şeyin a’dan z’ye olmasıdır. Biz bunu istemeleri halinde vali beye de, belediye başkanına da veriyoruz. Bizim ikinci bir defterimiz yok. Geçen gün SGK müdürü geldi. Türkiye’de 4-5 kulüpten biri olduğumuz için teşekkür etmeye gelmiş. Süper Lig, TFF 1. Lig ve 2 Lig’de ki kulüplerin içinde her şeyi usulüne uygun yapan beş kulüpten biri Samsunspor çıktı.”

BU HAKARETLERİ YEMEYECEKTİK

“İsim isim bakıldığı zaman yabancı oyuncularımız için bütün görüştüğümüz hocalarımız iyi dedi. Ama tutmadı. Sportif başarı olarak baktığımız zaman başarısızlık var. Tutmadı olmadı. 2 maça fayda sağlasalardı, puanımız 25 olsaydı kimse bunları konuşmayacaktı. Hiç birimiz konuşmayacaktı. Bu hakaretleri de yemeyecektik.”

“Büyükşehir Belediye Başkanımız Samsusnpor’un sorunlarını çözmek için büyük bir çaba içinde. Bugün bende şahit oldum. Oyuncuların hesaplarına paralarını yatıracağız. Yarın Allah nasip ederse personel maaşını dağıtacağız. Valimiz de Kazım beyle birlikte yürüttükleri bir proje var. Biz buradan gidene kadar sorunları çözmek için çaba sarf etmeye devam edeceğiz. Ayın 28’inde burayı teslim edene kadar her türlü çabayı göstermeye çalışacağız.”

OYUNCULAR SERBEST KALACAK

“Oyuncuların hepsi federasyona şikayet etti. 2 ile 8 Ocak arası süreleri doluyor. Yaklaşık 3 buçuk milyon lira bulunmadığı sürece bu oyuncular serbest kalacak. Biz size anlattıklarımızı buraya talip olanlara anlatmak istedik. Buraya gelecek yönetim kurulu bizim 10 milyona çözdüğümüz transfere engel borcu 1 buçuk 2 milyon ile halledecek. Ondan sonra transfer yapacak. Kulübe ocak ayı içinde 5-6 milyon para lazım diye geçenlerde vali beyde açıklama yaptı. O parayı bulamazsan nasıl olacak bu iş. “

ÖYLE BİR ŞEY YOK

“İstanbulspor maçına kadar futbolcular şikâyette bulunmamışlardı. Burada ki belirsizlikte birden bire futbolcuları bu yola itti. Bizim bu işi daha yapmayacağımızı beyan etmemizin etkisi oldu. Bu yönetimden birine yapılan hakaret herkesi kapsıyor. Sen bana tribünden ‘hırsız’ diyorsun. Bu yönetimdeki herkesi artı bize destek veren insanları bağlıyor. Bazı arkadaşlarımız var isimlerini vermeyeceğim. Hepsi ile ilgili hakaret davası açtım. Hem maddi hem de hukuki olarak diğer konularla ilgili şikayette bulundum. Kimse kimsenin ailesi ile işi ile ilgili ithamlarda bulunmaya hakkı yok. Onlar her şeyi söyleyecek biz taraftarız diyecek. Öyle bir şey yok. Yaklaşık 6-7 kişi. 1 tanesi hem maddi hem manevi diğerleri hakkında da tazminat davası açtım.“

TÜM TARAFTAR DEĞİL

“2011’de şampiyon olduğumuz saman stadyumdan kulübe polis arabası ile geldik. Belirli bir kesim var sürekli bahane üreterek yönetimi kötülüyor. Aynı şeyi yaşayan Eskişehirspor taraftarı takımına sahip çıkıyor. En pahalı bilet fiyatı Samsun’da yazılıyor. Bizden pahalı yerlerde var. Stadyumun aylık gideri 100 bin lirayı buluyor. Sebepleri anlatıyoruz ama ısrarla kampanyalarını sürdürüyorlar. Bu tüm taraftar değil. Belirli kişiler organize ediyor.”

TAMAMEN KULÜBÜ KORUMAK İÇİN

“Üyelik sistemi ile ilgili 15 gündür eleştiriliyoruz. Tüzük değiştirilirken hukukçularımız ve divan başkanlarımızdan 2 şey istedim. Birincisi kulübe borç para verenler alacaklarını borç yazsınlar ama TL olarak yazsınlar. Vade farkı alamasınlar ve döviz olarak yazmasınlar diye. 1 milyon veren 5 sene sonra da alsa 1 milyon alsın. Bu tamamen kulübü korumak için. İkincisi ise büyük kulüplerinde tüzükleri incelenerek genel kurullardan önce yönetimlerin yaptığı son dakika üye alımının önüne geçilmesi için çalışma yapılması. O çerçevede sicil kurulu kurduk. Üye olacak kişi genel sekreterliğe müracaat ettikten sonra evraklar sicil kuruluna gönderiliyor. Evrak eksikse tamamlanması isteniyor. Daha sonra üye yapıyorum diyor ve 10 gün askıya alıyor. İtiraz yoksa yönetime bildiriliyor. Yönetim de 1 ay içinde üye yapmak zorunda. Genel kurul kararı ayın beşinde alınmış 10’nda başvuru yapılmış. Bu arkadaşalrın hukuki olarak üye olmaları mümkün değil. Eski sistem yok artık.“

“Kulübümüzde Disiplin Kurulunun tamamı hukukçulardan, Denetleme kurulunun tamamı da mali müşavirlerden oluşuyor. Biz üç kağıtçılık yapmak istesek tüm işlemlerimizi banka üzerinden yaparmıyız. Ayrıca 6 ayda bir özel denetçilere kulüp hesaplarını denetletiyoruz. 20 gün önce üye arkadaşlar kulübün ekonomik yapısı ile ilgili bilgi alabilirler dedik. Kim yapar bunu.”

MİSAFİR OLARAK GENEL KURULA GELİR

Parası var ama kulübe üye olmayan birisi yönetime talip olursa ne olacak sorusuna Tutu, “Misafir olarak genel kurula gelir. Ben kulübe talibim ama üye değilim. Genel kurulu 15 gün idare edin ama mevcut yönetim bana bugün işleri devretsin diye divan başkanlığından talepte bulunur. Divan kurulu da bana yetki versin. Bende divan kurulunun yönetiminde futbolcu ödemelerini yapacağım dediği zaman 15 gün sonraya kongre kararı alınarak çözülebilir. Bu sürede de üyelik işlemleri yapılır. Tabi ki son kararı verecek olan Divan Kuruludur“ şeklinde cevapladı.

Samsunsporluyuz.Com

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • samsun lu :

    27 Aralık 2017-08:47

    başkan sen bırak şu aldığın futbolculara bak istersen devam et tezgah yapma bir kişi yokum diyorsa yok tur ne yapmaya çalışıyorsun

Tema Tasarım | Osgaka.com