Ana Sayfa SAMSUNSPOR HABERLERİ 15 Haziran 2017

Başkan Tutu Net Konuştu! Hedef Süper Lig

Haber Gazetesi Spor Müdürü Selçuk Kaya’nın sorularını cevaplayan Samsunspor Başkanı Erkurt Tutu, Bakan Akif Çağatay Kılıç'ın desteklerinden, 'siyaseten burada' denilen Alpay Özalan'ın gelişine, yapılacak transferlere kadar birçok konuda önemli açıklamalar yaptı.
Başkan Tutu Net Konuştu! Hedef Süper Lig

İşte Başkan Erkurt Tutu’un Haber Gazetesi Spor Müdürü Selçuk Kaya’ya verdiği o röportaj:

Başkanım öncelikle stres dolu geçen sezonla başlamak gerekirse, siz neler söylersiniz?

“2017-2018 sezonunda genel kuruldan sonra ortak noktada buluşacağımız bir basın sözcüsü arkadaşımızı belirleyip, her hafta tüm konularla ilgili bilgileri paylaşacağız. Geçmişte gördük ki bilgi kirliliği yaşanıyor, bunun önüne geçeceğiz. Bu sürede de hem arkadaşlarım hem ben tüm yaşananları herkesle paylaşacağız. Gerçekten sıkıntılı bir sezon yaşadık. İlk yarı 11 puan toplayabildik. Ardından ligde kalmayı başardık. Ligde kalmak başarı mıdır tartışılır ama bunu başardık. Bu yıl hedefe oynayacağız diyebiliyorsak, bunu da ligde kalmamıza borçluyuz. Allah göstermesin daha kötüsü olabilirdi. Çok kötü günler geçirdik. Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, Valimiz İbrahim Şahin, belediye başkanlarımız, iş adamları ve özellikle de taraftarlara teşekkür ederim. Teknik ekibe ve futbolculara da teşekkür ederim. Bir şekilde ligde kaldık, bunun içinde son derece mutluyuz.”

Basın toplantısında ‘hedefe oynayacak takım kurulacak’ dediniz. Bununla ilgili bütçe söylemediniz, transfer tahtasının açılması için verdiğimiz 4 Milyon TL rakamı da, transfer için harcanacak diye yorumlandı. Açıklık getirir misiniz?

“Hedefe oynayacak bir takım yaratacağız derken bu sadece benim düşüncem değil. Bize destek veren herkes, tüm şehir, Alpay hocamız, taraftarımız, basınımız, kamuoyu hedefe oynayacak bir takım istiyor. Bizim her zaman yerimiz Süper Lig. Geçmişten gelen borçlarla boğuşmaktan, transfer yasaklarından dolayı geçen sene hedefe oynayamadık. İlk geldiğimiz gün hedefimizin borcu ödeyebildiğimiz kadar ödeyip, ardından Samsunlu oyuncuları kazanıp hedefe oynamak olduğunu söylemiştik. 28 Milyon TL’nin üzerinde yerli ve yabancı futbolcu borçları vardı. Puan silme, küme düşünmeye kadar gidebilecek cezalarla karşı karşıya kalabilirdik. Bu borcu 7 Milyon TL’ye düşürdük. Bunun da 3.5- 4 Milyon TL’si bize sıkıntı yaratabilir, bunu da çözeriz. Bütçe konusu göreceli bir kavram. Çok para harcamak, şampiyon olmak değildir. Yönetim, futbolcular-teknik kadro, taraftarlar ve basın bir araya gelirse, herkesin ortak amacı Samsunsporolursa, bu çatı altında toplanılırsa, Süper Lig hedefine ulaşırız. Gerçek Samsunsporlu kimliğimizle hedefe oynayacak bir takım yapmalıyız. Futbolda artık her şey para değil.”

Geçen sezon Samsunlu genç oyuncularla ilgili yetersizliği gördük. Maalesef ya onlar kendilerine verilen şansı değerlendiremediler, ye de erken davrandık. Altyapıda yeni bir çalışma yapılacak mı ?

“Uzun yıllar altyapı sorumluluğu yapan bir başkan olarak, altyapıya önem vermemek mümkün değil. Ancak ne yazık ki profesyonel şubedeki sıkıntılar, altyapıya da yeteri kadar destek veremediğimiz ortaya çıkarıyor. Sezon başında şanstı Samsunlu futbolcuların yukarıya çıkması. Ancak oyuncular bu şansı iyi kullanamadı. Süper Lig’de yabancı sınırsız olunca, yerli oyuncular da TFF 1. Ligi’ne geliyor. Buradaki futbolcu yapısı değişiyor ve bizim altyapıdan çıkardığımız oyuncularla aralarında büyük fark oluşuyor. Bizim oyuncularımız için 2. Lig veya 3. Lig’de bir pilot takım kurmamız gerekiyor. U-21’den oyuncuyu alıp, A Takım’a çıkarınca, bu sıkıntılar yaşanıyor. Pilot takım projesini yapabilirsek, o oyuncuları kazanabiliriz.”

Pilot takımla ilgili çalışma var mı ?

“İlerleyen günlerde bununla ilgili ciddi çalışmalar olacak. Maalesef Samsun’da 2. Lig ve 3. Lig’de takım olmadığı için dışarıdan bir takım düşünüyoruz. Bölgesel Amatör Lig’de Çarşamba, Ladik Belediyespor ve Atakum Belediyespor mücadele ediyor. Üç takımımıza da kapımız açık. Onlarla her projenin içinde oluruz, her türlü desteği veririz, yeter ki hedefleri 3. Lig’e çıkmak olsun. Pilot takım projesini hayata geçirdiğimizde, altyapıda da devrim gibi bir hareket yapmış olacağız.”

Samsun futbolunun şu anda markası ve tek profesyonel takımı Samsunspor. Samsun futbolunun daha ileriye gitmesi için ne yapmamız gerekiyor?

“Bu sadece benim cevaplandırabileceğim bir soru değil. Bu zor bir soru. Bu işe bakan arkadaşlarımızla birlikte karar verilmesi gerekiyor. Taban birlikleri, antrenörler, yöneticilerle bir araya gelerek bu işi nasıl ileriye taşırız diye düşünmemiz gerekiyor. Sadece Trabzon değil, diğer illerde de çok fazla profesyonel takım var. Onlar bu sorunu çözmüşler ancak biz çözemiyoruz. Bunun için de altyapıdan çıkan oyuncularımız bir anda kayboluyor. Bu ciddi bir şekilde tartışılması gereken bir konu. Maalesef bu sorunu bu zamana kadar çözemedik.”

Kongre çalışmaları nasıl gidiyor, yönetiminizde değişecek isimler var mı?

“Mevcut arkadaşlarımla konuştum, önümüzdeki dönemle ilgili düşüncelerini sordum. Onlar da bana cevaplarını verecekler ve listeyi oluşturacağız. Bu lig çok ağır. Çok yorulduk. Bazı arkadaşlarım dinlenmek isteyebilir. Devam etmek istemeyenlerin yerini de güçlü isimlerle doldurmayı planlıyoruz. Tabiki gönlüm bütün yöneticilerimle, arkadaşlarımla devam etmek.”

Alpay Özalan’a taraftardan tepki vardı ama kararınız bu yönde oldu. Son çalıştığınız hocalar Ümit Özat, Osman Özköylü ve şimdi de Alpay Özalan hep agresif isimler. Bu bir tercih mi, tesadüf mü?

“Ben istikrardan yanayım. Getirdiğimiz antrenörün en az 2-3 sezon kalmasını isterim. İstikrar başarı getirir. Bütün hocaların da hem kendilerini hem Samsunspor’u ileriye taşıyacağını düşündüğüm için tercih ettim. Hepsi futbolculuk dönemlerinde değerli bir kariyere sahip hocalar. Başarılı sporculardı. Teknik kariyerlerinde de başarıya ihtiyaçları var. Alpay hocaya çok güveniyorum. Kimi getirirsem, getireyim tepki olacaktı. Ben hocamızın başarılı olacağına inanıyorum. Taraftar, basın, yönetim, futbolcu- teknik ekip birlikteliği yakalanmalı. Genç, agresif, çalışkan ileride de bu takımı çalıştırabilecek hocaları seviyorum ve onları tercih ediyorum.”

Alpay Özalan’ın siyasiler tarafından Samsunspor’a gönderildiği iddia ediliyor, ne dersiniz?

“Futbolda en büyük destekçilerin siyasiler olduğu düşünülürse, her yeni oluşumda bunlar konuşuluyor. Yönetim oluşurken, oyuncu getirilirken, teknik direktör seçilirken, bunlar hep ifade ediliyor. Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, biz bu kulübü yönetirken, yönetimsel anlamda hiçbir şeye karışmadı. Gelip bize ‘şu hocayı alacaksın, yönetimine bunu alacaksın, şu personelle çalıştıracaksın’ demedi. Zaten Bakanımız bunu demez de. Ancak ben istişare yapıyorum. Yönetimi belirlerken, teknik direktör alırken, oyuncu getirirken, kendisine rapor sunuyorum, doğru fikri bulmak için konuşuyoruz. Ama kendisi bana şunu alacaksın, bunu alacaksın demiyor. İstişare yapıyoruz, istişare yaparken de talimat almıyorum, bakanımız da talimat vermiyor. Hocanın gelmesi kimilerini sevindirdi, kimilerini üzdü. Ülke futbolunun başında Fatih Terim var o da eleştiriliyor, kimi getirsem aynı şeyler konuşulurdu.”

Alpay Özalan’la 3 yıl gibi uzun süreli anlaşma yapmanın nedeni nedir?

“Sözleşme uzun da olsa ayrılırken sıkıntı olmuyor. Osman hocayla da sözleşmesinde tazminat maddesi olmasına ve mukavelesi devam etmesine rağmen sıkıntısız ayrıldık. Hocalarımızla şunu konuşuyoruz, ‘siz çalışın devam edelim mi, etmeyelim mi diye hep birlikte karar veririz’. Osman hocayla ayrılırken de tazminatın t’si konuşulmadı. Uzun sözleşmeler sorun teşkil edecek konu değil. Uzun sözleşmede antrenör kendisini garanti altında hissettiği için daha rahat çalışıyor. Kafasında geleceğiyle ilgili soru işareti kalmıyor. Ben uzun süreli sözleşmelerin başarı getireceğin inanıyorum. Ama ayrılıklarda da sorun olmuyor.”

Alpay Özalan’ın imza törenine kulüpte olmanıza rağmen katılmadınız. Bazı çevreler bunu yanlış anladı. Neden katılmadınız?

“Ben hiçbir teknik direktörün veya futbolcunun imza törenine katılmıyorum. İmza töreni öncesi kulüpteydim. Hocamızla toplantı yaptık. Ardından ben kulüpten ayrıldım ve hocamız da Yardımcım Ömer Çoruh’la imza törenine geçti. Dediğim gibi bu zamana kadar imza törenlerinde olmadım. Genelde hocalarla ayrılırken yaptığımız vedalarda oluyorum.”

Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın Samsun’da sporun gelişmesine verdiği katkıyla birlikte Samsunspor’a da ciddi destekleri var. Bakan bey bu takımın neresinde ?

“Bakan bey bu takım her yerinde. Öncelikle bakanımız çok iyi ve ciddi bir Samsunsporlu. Elinden geldiği kadarıyla her konuda destek oluyor. Bizimle seviniyor, bizimle üzülüyor. Samsunspor’la ilgili bir konu olduğu zaman çok rahat ulaşıyoruz. Derdimizin çözülmesi konusunda hemen ilgili birimlere talimatlarını veriyor. Bundan sonra da Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın aynı desteğine devam edeceğini düşünüyorum. Zaten açıklamaları da bu yönde. Bakanımızın kulübe sahip çıkması, şehri de tetikliyor. Bakan beyin bize katkısı çok büyük. Kendisi bunların konuşulmasını da istemiyor ama destekleri çok büyük. Destek deyince akla sadece para gelmesin. Her konuda destek oluyor. Ayrıca Valimiz İbrahim Şahin, Büyükşehir Belediyesi, işadamları da her zaman yanımızda.”

Yeni stat Samsun’a ve Samsunspor’a neler katacaktır?

“Yeni stat çok büyük bir proje. Muhteşem bir spor yatırımı. Önünde sosyal aktivitelerin olacağı AVM’si olan, girişi çıkışı rahat olan, Samsun- Karadeniz yolunun üzerinde güzel bir noktada, lokasyon olarak doru bir noktada, 33 bin 919 kişilik, 54 locası olan ve çok ciddi spor müsabakalarının şehrimize gelebileceği bir stat. Burası Samsunspor’un çok büyük ekonomik sıkıntılarına kaynak yaratacak. İsim hakkı, loca satışı, reklam panosu, tribün ismi satışı gibi gelir sağlayacak. Stattaki uluslararası ve ulusal müsabakalar da şehre ciddi bir spor hevesi verecektir. Şehirdeki insanlar buraya gelecekleri takımları görünce Samsunspor’a daha fazla ihtiyaç duyacaklar. Sponsorluklar artacak. Bunların hepsi bir araya geldiği zaman Samsun prestij kazanacak, kulübümüz kalkınacak. Bu işe sadece Samsunspor meselesi olarak bakmamamız lazım, şehir olarak da bakmak lazım. Samsun’a Milli maçlar verilecek, finaller verilecek.”

Stada ve kulübe isim sponsoru aranıyor mu?

“Çalışmamız var. Bize destek veren insanlar bu konuda yardımcı oluyorlar. İnşallah ilerleyen günlerde ciddi adımlar atacağız. Temmuz ayında bununla ilgili ciddi çalışmalarımızı herkes görecektir. Şu anda konuyla ilgili bilgi veremem.”

Yeni sezon çalışmalarına dönecek olursak, kaç transfer yapılması planlanıyor?

“Samsunspor yönetimi hocanın bilgisi olmadan oyuncu almaz. Bu zamana kadar sadece Kone’yi aldım. Alpay hocayla da 2 saat kadar konuştuk. Mevcut kadroyu konuştuk, bizim çalıştığımız isimleri kendisiyle paylaştık. O da kendi listesini bize sundu. Kendisi bir iskelet oluşturacak ve bir araya geleceğiz. Mevcut takımdan Ercan, Furkan, Canberk, Gökay ve Erkam’la anlaştık. Onun dışındakilerle de ilgili bize rapor verecek ve isimleri bir noktaya getirip hemen transferi bitireceğiz.”

Transferler kampa yetişecek mi?

“Hepsi kampa yetişecektir. Yapacağımız transferlerin büyük kısmı kampta olacaktır. Tabiki Süper Lig’den kalan oyunculardan, yurt dışında gelecek oyunculardan ve çok istisna yabancılar için çalışmalar sürecek. Ancak ilk öncelik kampa kadar tüm transferlerin yetişmesi. Eleştiri olacak, tabiki olacak, istişare olacak. Yönetim, futbolcu- teknik ekip, taraftar ve basın bir arada olmalı. Bir Samsunspor var, hepimizin desteğe ihtiyacı var. Bu yıl el birliğiyle hedefe oynayacak bir takım oluşturacağız. Buna şehrin de ihtiyacı var.”

TUTU’DAN İNCİLER…

Bakan Kılıç iyi bir Samsunsporlu…
Bakan Kılıç, bize karışmıyor…
Alpay Özalan’ı siyaset getirmedi…
Pilot kulüp arıyoruz…
BAL takımlarna kapımız açık…
Tüm şehir, Süper Ligi’i istiyor…
Parayla, şampiyon olunmaz…
Yeni statta Milli maçlar, finaller olacak…
İsim sponsoru arıyoruz…

Kaynak: Haber Gazetesi

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com