Ana Sayfa ÖNE ÇIKAN HABERLER 4 Ağustos 2016

Samsunspor Divan Başkanından Çarpıcı Açıklamalar!

Samsunspor Divan Kurulu Başkanı Sadi Subaşı, göreve geldikleri günden bu zamana kadar kulüp içinde yaşananları anlattı. Başkan Subaşı, kulübü Süper Lige çıkartan yönetimin tebrik edilmesi yerine tehditle indirildiğini ve o gün Samsunspor'a büyük bir darbe vurulduğunu söyledi.
Samsunspor Divan Başkanından Çarpıcı Açıklamalar!

Samsunspor Divan Kurulu Başkanı Sadi Subaşı, Halk Gazetesi Spor Müdürü Davut Aktaş ve Spor Muhabiri Zekai Anıl’a göreve geldikleri günden bu zamana kadar yapılan çalışmalar ve kulübün son durumunu hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Subaşı, “Göreve geldiğimizde Samsunspor’un son derece yetersiz bir Divan tüzüğü vardı. İlk işimiz tüzük değişikliğine gitmek oldu. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Bursaspor gibi büyük kulüplerin tüzüklerini inceleyerek yeni bir tüzük hazırladık. Hali hazırda üç maddeden oluşan Divan tüzüğünü 25 maddeden oluşan yeni bir çalışma ile değiştirildi. Bunun yanı sıra disiplin kurulu tüzüğünde de değişiklikler yaptık. Bunlar için yönetimin onayına sunduk” dedi.

KULÜBÜN BORCUNU AŞAĞIYA ÇEKTİ
Samsunspor’un son 10 yılda 160 oyuncu transferi gerçekleştirdiğine değinen Subaşı, “Samsunspor Kulübü Başkanı Erkurt Tutu, kulübü Süper Lig’e çıkardığı sezon 30 trilyona devraldığı takımı 24.660 milyon TL borçla devretti. Süper Lig’e çıkarmakla kalmayarak borcunu da aşağıya çekti. Samsunspor asıl darbeyi o zaman yaşamıştır. Kulübü Süper Lige çıkartan Erkurt Tutu ve yönetimi tebrik edileceği yere karar defterine ‘Kulüp Şirketleşecek’ maddesinin konularak Genel Kurul kararı alınıp anahtarı teslim etmeleri istendi. Başkanlığa gelen Kazım Yılmaz, Adnan Sezgin’i göreve getirerek kulübün sonunu hazırlamış ve 55 trilyon borçla kulübü kümeye düşürmüştür” diye konuştu.

SONU FELAKET OLUR
Kırmızı-Beyazlı ekibin bu badireyi atlatmasının zor göründüğüne dikkat çeken Subaşı, “Samsunspor, yöhetimlerin yaptığı transfer yanlışları ile ekonomik krizin içine sokulmuştur. Samsunspor bu badireyi atlatamaması halinde sonu felaket olur. Kayyum bile bunun yanıda felaket sayılmaz. Bu tabloda alacağı olan yöneticiler bunları alamadıkları gibi hakim karşısında çıkarak son on yılın hesabını vermek zorunda kalacaklar. Bunun yanında para yardımı yapan Siyasiler ve kent yönetimi de zan altında kalıyor. Yardım ettikleri halde etmiyorlar olarak görünüyor. yardım yapıyorlar fakat bunu resmileştiremiyorlar. Aslında sıkıntı bu” ifadelerini kullandı.

İKİ SPOR BAKANI ÇIKARDIK
Samsun’un iki tane Spor Bakanı çıkardığına dikkat çeken Başkan Subaşı, “iki ayrı Spor Bakanına sahip bir kentiz. Buna rağmen federasyon tarafından inanılmaz cezalar almış bir kulübüz. Bizler kendi memleketinin takımına sahip çıkan Bakanlarda gördük. Örneğin Trabzonspor, nasıl Liman işletmesi ve HES ihalelerini aldığını gördük. Türkiye’de buna benzer örnekler çok var. Bunları yaşadık. Diğer bir örnek de Ankaraspor. Ankaraspor’un Büyükşehir Belediyesi tarafından nasıl desteklendiğini gördük. Bunları Türkiye’de kimse yapmayacaksa o zaman mesele yok. Türkiye’de futbol profesyonel anlamda yamuk yumuk var ama yöneticilerimiz amatör” şeklinde konuştu.

BİR DEFAYA MAHSUS SİLİNMELİ
Anadolu kulüplerinin yaşayabilmesi için bir takım çalışmaların yapılması gerektiğine dikkat çeken Divan Kurulu Başkanı Sadi Subaşı, “Anadolu kulüplerinin yaşayabilmesi için tek çözüm bir defaya mahsus olmak üzere borçlarının silinmesidir. Çıkarılması planlanan yasaya göre yöneticiler kendi dönemlerinden sorumlu olacaklar. Ayrıca federasyondan gelen paralar direkt olarak kulübün kasasına girerse akıllı yöneticiler bu parayı çok daha iyi ve sağlıklı bir şekilde kullanır ve kulübü sıkıntıya sokmaz. Samsunspor için bir kurtuluş yolu ise Altyapıya yönelmesidir. Altyapıya gereken desteği vererek cesaretli oyuncular yetiştirmeli. Samsunspor özüne dönmeli” diye konuştu.

İŞLER TERSİNE DÖNÜYOR
Bu karanlık tablo sonrasında Samsunspor’un başkan bulamayacağının altını çizen Subaşı, “Samsunspor’da şu anda yöneticiler para bulabilmek için ne takıma ne altyapıya neden diğer organlara bakabiliyor. Öncelikle bu karanlık ve karamsar tablonun ortadan kalkması lazım. İstanbul’dan yönetici veya Ekonomi profesörleri getirseniz yine yönetemez. Yöneticilik yapmak, para bulmak, oyuncu transfer etmek değildir. Şu ana kadar Samsunspor’da başkanlık yapan kişiler, işlerinde çok başarılı olan kişiler. Fakat Samsunspor’a gelince nedense bu işler tam tersine dönüyor. İşlerinde gösterdikleri başarıyı Samsunspor kulübünü yönetirken gösteremediler” şeklinde konuştu.

BUNLARI KİMSE ÖNLEYEMEZ
Samsun’da kent iradesinin olmadığını savunan Subaşı, “İlimizde en büyük sıkıntı kent iradesinin olmayışıdır. En büyük sıkıntılardan birisi de budur. Samsun’un sahibi yok. Bu her anlamda böyle. Samsunspor’un bu duruma sürükleniyor olması, kentin ve yönetenlerin ayıbıdır. Gerçi onlarında çok kabahati yok. 15 yıldır eklenerek geliyorlar. Zamanında müdahale edilseydi bu takım bu duruma gelmeyecekti. Samsunspor’un haklarının yendiği ve ses çıkmadığı sürece bunların hepsi olacak ve yaşanacaktır. Ayrıca kimsenin bunu önleme şansıda yoktur” dedi.

MEHMET PANK KAMUOYUNA TAŞIDI
Kırmızı-Beyazlı ekibin maddi anlamda kayba uğradığı ve büyük zarar gördüğü bir Umar vakası yaşandığını dile getiren Subaşı, “Göreve geldiğimizde kulübün büyük kaybına neden olan Umar’ın kaçırılma olayını ele aldık. İlk kez Mehmet Pank’ın kamuoyuna taşıdığı Umar’la ilgili olarak dönemin başkanı Emin Kar, Recep Hun, Mehmet Pank ve kulüp Avukatı Çağlar Akoğlu’nun ifadelerine başvurduk. Sonucunda ise Umarın kaçırılmasında birinci derecede gösterdikleri zaafiyetten dolayı yönetimi suçlu bulduk. Ayrıca kulübün maaşlı personeli olan Avukat Çağlar Akoğlu’nun ise sorumluluğunu yerine getiremediği görülmüştür. Umar davası ile ilgili olarak Samsunspor Disiplin Kurulu’na gerekli raporları ilettik” diye konuştu. Kırmızı-Beyazlı taraftarlar ise yönetimin Umar konusu ile ilgili olarak yapacağı açıklamayı bekliyor.

TÜM KADROYU KAYBEDEBİLİRİZ
Samsunspor’lu taraftarlara bu zorlu süreçte büyük sorumluluklar düşeceğine dikkat çeken Divan Kurulu Başkanı Sadi Subaşı, “Taraftarlarımızın bu sezon da takıma daha fazla sahip çıkması gerekiyor. Özellikle genç oyuncularımıza çok daha fazla destek vermesi lazım. Bu gençler Samsunspor’un geleceğidir. Bu oyuncuların sonuna kadar yanında olmalıyız. Gençlerimizi kazanalım. Başka Samsunspor yok. Bunu yanlış yaptığımız vakit, tüm kadroyu kaybedebiliriz. Taraftarlarımızın müsabakalarda bu takımın hatalarına katlanacak, hocaya, oynanan oyuna katlanacak. Bununla birlikte basınımıza da büyük görevler düşüyor. Anlamsız eleştirileri bırakalım takıma bakalım. Bu takım hepimizin” dedi.

YER YERİNDEN OYNARDI
Sonuç olarak özellikle Ekonomik konularda eski Başkan Kazım Yılmaz’a önemli sorumluluk ve görevler düştüğünü ifade eden Subaşı, “Yönetim Kazım Yılmaz’la görüşmüş ve Yılmaz’ın alacaklarının büyük bölümünden feragat edeceğini yaptığı basın toplantısı ile duyurmuştu. Bununla ilgili olarak bir gelişme yaşanmasını bekliyoruz. Bu sorunları Kazım Yılmaz’dan başka kimse çözemez” şeklinde konuştu. Subaşı ayrıca şimdiye kadar hiçbir kanalın canlı yayınına çıkarılmadıklarına dikkat çekerek, “Samsunspor içinde bir Umar vakası yaşandı. Divan Kurulu olarak bununla ilgili bir çalışma yaptık. büyük şehirde olsa yer yerinden oynardı. Fakat bize ‘Bu kulüpte neler oluyor’ diyen kimse olmadı” dedi.

Kaynak: Hedef Halk Gazetesi

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com