Ana Sayfa RÖPORTAJLAR 27 Kasım 2020

6-13 Yaş Futbol Eğitimi Nasıl Olmalı?

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve TFF Antrenör Eğitimcisi Fedayi Aksoy ile yapılan 6-13 yaş Futbol Eğitimi söyleşisini sizlerle paylaşıyoruz.
6-13 Yaş Futbol Eğitimi Nasıl Olmalı?

Futbol Altyapı Eğitimi Sizce Ne Anlama Geliyor?

Altyapı eğitimi deyince; Futbol ile ilgili temel unsurların ve kavramların kime, nelerin, ne zaman hangi yöntemlerin kullanılacağı, nasıl öğretileceği ve nasıl değerlendirileceği bir süreç diyebilirim. Fakat bu süreçte çocukları futbola değil de futbolu çocuklara uyarlamak esas alınmalıdır diye de düşünüyorum.

Çocuğun 6’yaşından 12’yaşına kadar geçen sürecine baktığımızda, her yaşın gelişim özellikleri ve öğrenme ihtiyaçları farklı farklıdır. Futbol bu ihtiyaçlara göre planlanıp uygulanabilirse ‘’ALTYAPI’’ eğitiminin kendiliğinden oluşacağını düşünüyorum.

Bakınız, eğer bir Antrenör çocukların gelişim özelliklerini bilmez ise onların futbol ihtiyaçlarını karşılayamaz, öğretimler sırasında çıkabilecek problemleri çözemez ise problem çözmeyi öğretemez, daha da önemlisi çocukların ‘’nasıl’’ sorularına cevap veremez ise hem öğretemez hem öğrettikleri kalıcı olmaz.

İşte ülkemizde maalesef böyle de bir sorun var. Bunu şöyle açıklamak mümkün. Antrenör / Eğitimci kime, neleri, ne zaman öğreteceğini biliyor, fakat nasıl öğreteceğini bilemiyor. Ya da nasıl öğreteceğini biliyor da neleri, kime, ne zaman öğreteceğini bilemiyor. Aslında sorunlar buradan başlıyor.

Bunların altını çizmek isterim. Özellikle 6-13 yaş gruplarında çalışan antrenörlerin yeterli alan bilgisi ve tecrübesi olmalıdır. Kısaca bu yaş antrenörler çocuğa ilk ve orta okul okuldaki eğitim gibi şekil verebilecek nitelikte olmalıdır. Bu yaş aralığında yeterli eğitimi almayan oyuncular da ileriki futbol yaşamlarında başarılı olamıyor ya da ileri taşıyamıyor.

Peki önemli bulduğunuz bu dönemin amacı ne olmalıdır?

Temel tekniklerin öğretilmesi, öğretilen temel tekniklerin beceriye dönüştürülmesi ve bu becerilerin otomatikleşmesi sağlanmalıdır. Öğrenilen oyun ve becerilerin rekabet ortamında (maçlarla) geliştirilmesi sağlanmalıdır. Öyle ki sonuç odaklı yarışmalardan kaçınılmalı 13-14 ‘yaşına kadar çocuk %50 oyunda kalarak oyunun tüm fonksiyonlarını geliştirebilmelidir. Uygulamalar UEFA normlarına göre yapılmalıdır. Çünkü tüm Avrupa ve dünya ülkelerde yaş gruplarının temel ihtiyaçları aynı standartta olmaktadır. Bunlar olmaz ise gelişim ve değişim süreçleri uzar veya eksik kalır.9-12 yaş aralığı çok önemlidir. Çocukların gelişim özellikleri bu yaş aralıklarında karşılanır. Çocukların tüm koordinatif hareket eğitiminin %70 ‘lik bölümü 8 yıl içinde tamamlanıyor. Gelişim / değişim için maksimal dört yıl gerekiyor. Bu durumun sürdürülebilmesi için değişmeyen (Antrenör/ Eğitimci) eğitim kadroları oluşturulmalıdır. Ulusal ve uluslararası değişim ve gelişime uyum sağlaması ise esas alınmalıdır.

Bu hedef ve Yapı içinde düşündüğünüz başka şey var mı?

Tabi var. Bu Eğitimin nihai hedefi, yetiştirilen oyuncuların yeteneklerini en üst seviyeye çıkarmalarını sağlayıp önce “Kendi takımlarının en üst düzeyinde olmalarını, sonrada “TÜRKİYE” Süper Ligi ve ulusal takımda oynama kabiliyetine ulaşmalarını sağlamaktır.  Yine izah ettiğimiz bu yapının içinde Sportif eğitimin yansıra onların “kişilik” geliştirmesine büyük önem verilmesidir. Örneğin; Kendini ispatlama yeteneği, disiplin, eleştiriye tahammül, performans bilinci ve yalnız çalışabilme kabiliyeti gibi özelliklere büyük değer verilmesidir. Çocuk merkezde olmalıdır.

Hocam bir sürü şey sıraladınız sorsam ki bir çocuk nasıl futbolcu olur? cevabınızı merak ediyorum!

Şöyle bir düşünün ,Futbolcu olanlar sadece futbol oynayarak mı futbolcu oluyor? Tabi ki hayır. Çocuklar Fiziksel, Fizyolojik, Psikolojik, Bilişsel ve Sosyal evrelerde değişiklikler gösterir ve her evresinde ihtiyaçları farklıdır. Sende öyle düşünmez misin? Şimdi yukarıda saydığımız bu özelliklerin çocuğun üzerlerine olumlu yansıması ve sportif becerilerinin birleşmesiyle futbolcu olunabileceğini söylersek daha doğru olmaz mı?

Ancak bunun için bir sürece ihtiyaç olduğunu adına da futbol ‘’Eğitim Süreci’’ desek ‘’Futbol Altyapı Eğitimi’’ni ortaya çıkarmış olmaz mıyız? Bak işte sana sorarak açıklamalarımı da yapmış oldum.

Hocam bir kulüp ya da bir futbol okulu iyi bir oyuncuyu nasıl yetiştirmelidir?

Anlatayım. Temel anlayış bilgi, insan ve imkân üzerinde olmalıdır. Aslında bu üçünün birlikteliği Futbol okullarının ve Futbol kulüplerinin temel felsefesi olmalıdır. Buradan yola çıkarak şu an neredeyiz? Amaç nedir nereye ulaşılmak isteniyor? nasıl bir yol izlenmeli ve bu yolun doğruluğu nasıl takip edilmeli gibi soruların cevaplanması lazımdır.

Bunun için:

Birinci unsur Bilgi; Yani Antrenör / Eğitimci.

Biraz önce çocukların gelişim özelliklerinin farklı ve farklı futbol temel ihtiyaçları olduğunu söylemiştik.

Bu bakımdan antrenör; Bilgi sahibi olmalı kişilik ve karakter açısından iyi olmalı, Felsefe, içerik plan program hazırlayabilmeli, doğru metotlarla geliştirebilme becerisine sahip olmalı, Yeterlilik olarak ben’e sahip olmalı (ego değil), Liderlik vasfı olmalı, Ödül ve cezanın nasıl olacağını bilmeli ve Kültürel değerleri olmalıdır. Ayrıca antrenör; Teknolojiyi, bilimi ve araç- gereçleri kullanabilmelidir. 17 yaşına gelen oyuncunun A’ takımda yer almasını hedef almalıdır. Bu bakımdan da Eğitimcinin görev bölümlerinin tartışmaya açık alan bırakmayan yazılı kurallarla net bir şekilde çizilmesi lazımdır.

İkinci unsur İnsan; Oyunculardır. Bunlar çok yetenekli veya daha az yeteneklidir. Çok yetenekli oyuncu kitlesi az, daha az yetenekli de ise oyuncu kitlesi daha fazla olur.

Üçüncü unsur İmkân/Ortam: Maddi ve manevi olarak iki bölümdür. Maddi ortam saha, tesis araç gereç vs. Manevi ortam ise, motivasyon ve psikolojik olgulardır. Eğer çocukları bu üçleme içinde yetiştirme olanağı bulunursa üreten bir kulüp ya da futbol akademi / okul olur. Böyle olursa kendi A’ Takımını aşağıdan desteklemesi / beslemesi gerçekleşir.

Ancak bizleri üzen bu üç unsurun ülkemiz kulüplerinde yok denecek kadar az sayıda olması futbolunun topal gelişmesine sebep olmaktadır.

Hocam bir antrenör bu eğitimin sıralamasını nasıl yapmalıdır?

Tamam  o zaman Futbol Eğitim Programının Temel Sıralamasını net kavramlarla açıklayayım.

Teknik Çalışma: Antrenör Eğitiminde (teknik eğitim) TFF tarafından mutlaka zorunlu olmalıdır. Özellikle “Grassroots C Kursu ve UEFA B” kurslarında Antrenörlere bu yönde yapılacak çalışmalar net bir şekilde her yönüyle verilmelidir. Çünkü “Grassroots C kursu ve UEFA B” kursu 15 yaş altı futbolcuların eğitimlerini kapsamaktadır.

Teknik çalışma ne demektir?  Rakip olmayan çalışmalara teknik çalışmalar denir.

Kaç yaşlarında başlamalıdır? En erken yaşta başlanmalıdır.

Neleri uygulayarak nasıl geliştirilir?

Koordinasyon çalışmalarıyla, Yaratıcılığın ortaya çıkarılması için özgür düşünce ile, Hareketlilik çalışmalarıyla, Zamanlama / iletişim ile, Karar verme düşüncesi (Erken karar verme) ile geliştirilir.

Bireysel Beceri Çalışması

Antrenör Eğitiminde Bireysel Teknik çalışmalar ne kadar önemli ise “SKILL” (Müsabaka şartlarındaki çalışmalar) bir o kadar daha önemlidir. Çünkü çocukların bu çalışmalar ile erken karar vermeleri ve rakip oyuncuların baskı yaptıkları anlarda bireysel yaratıcılık yönleri geliştirilmesi sağlanır.

Bireysel beceri çalışmaları ne demektir? Rakip olan çalışmalara denir.

Bireysel beceri çalışmalarına ne zaman başlanmalıdır?  Teknik çalışmaları aldıktan sonra

Bireysel beceri çalışmalar nasıl geliştirilir? Dar alan oyunları ve fonksiyonel çalışmalar ile

Koordinasyon Çalışması

Koordinasyon? Futbolcularımızın amaca yönelik bir hareketi iskelet kasları ve merkezi sinir sistemi ile uyum içinde yapma organizasyonudur. Futbolda ise, bir seri hareketin hızlı akıcı ve uyumlu bir şekilde yapılmasıdır.

Kaç yaşlarında başlanmalıdır? Teknik çalışmalarla birlikte bireysel beceri çalışmaları sırasında ve erken yaşlarda bütünlük içinde çalışılmalıdır.

 Geliştirilmesi nasıl uygulanır? Koordinasyon çalışmaları ilk önce çocuklara topsuz olarak verilir daha sonra çalışmalara top ve oyuncular dahil edilerek geliştirilir.

Pozisyon çalışması

Pozisyon ne demek? 

Futbolda futbolcuların sahayı paylaşımları ve bu paylaşımda yapacakları toplu ve topsuz koşular sonunda (hücumda –savunmada) verdikleri kararlar ve duruşlarına genel olarak hazır bulunmalarına ‘’pozisyon’’ denir.

Pozisyon çalışmalarına ne zaman başlanmalıdır?

Taban bölümünde 8 yaştan itibaren oyun şeklinde verilmeye başlanır. Geliştirme bölümünde; teknik ve bireysel beceri çalışmalarının yanında farkındalık yaratmak için verilmesi uygundur. Örneğin 12 yaşından itibaren belirginleşmeye başlayıp 14 yaşına kadar tamamlanmış olur. Ancak: futbola başlama yaşları baz alınır

Taktik Çalışmalar

Taktik çalışmalar deyince ne anlıyoruz?  Teknik çalışmalarla birlikte bireysel beceri çalışmalarını tamamlayan futbolculara sahanın çeşitli bölgelerinde (Savunma ve Hücumda) belirli bir şekilde görevlendirmelerine denir.

Taktik çalışmalarına kaç yaşlarında başlamalıdır? Teknik çalışmalarla birlikte bireysel beceri çalışmaları sonrasında ve gelişimi tamamladıktan sonra verilmeye başlanır.

Bu çalışmaları nasıl geliştirilerek uygularız?

Sahanın her bölgesinde belirli kapasitelere sahip olan futbolcular çalışmalarda hücum ve savunmada belirli bir hedef gösterilerek çabuk ve erken karar vermeye zorlanarak geliştirme sağlanır.

Sistem Çalışmaları

Sistem çalışmaları ne demek? Gelişimini tamamlamış futbolculara yarışma ve sonuca yönelik eğitimde oyuncuların kapasitelerine göre mevkilendirilmelerine ayrıca rakibin oyun düzenine göre saha dizilişine sistem denir.

Örneğin; :1-4-4-2/ 1-4-2-3-1 /1- 4-3-3 / 1- 3-5-2 /1- 4-5-1/ 1-4-4-1-1/ gibi.

Sistem çalışmalarına ne zaman başlanmalıdır?                                                                 

12–14 Yaşlarından sonra bu tür çalışmalara başlanır. Sistem çalışmaları nasıl geliştirilerek uygulanır? Çalışmalarda futbolcun kapasitesine göre oyun sistemleri değiştirilerek diğer sistemlere alıştırılır. Yapacakları en iyi mevkileri bulunduktan sonra tekrar tekrar çalışmalar yapılarak geliştirilir. Oyuncuların saha içerisinde teknik ve bireysel kapasitesine göre görevlendirilip tekrar metodu ile yaratıcılık özellikleri ön plana çıkartılarak çalıştırılır.

Nerede? Defansta-Orta sahada-Kanatlarda -Forvet ve Kalecilikteki uygulamalarda 

Hocam son cümleniz desem?

Evet fazlaca süslü cümleler kurduk. Bunların pratikte yansımaları olmazsa hiçbir şey değiştirilemez geliştirilemez. Yukarıdaki tüm anlattıklarımın özü antrenörlerin içerik ve plan hazırlayabilecek yetenekte olmalarından geçmektedir. Asıl meselede budur. İçerik önemlidir. Bu da eğitim ve deneyim gerektirir. 

Teşekkürler hocam. Bir dahaki yazıda oyuncuların gelişim özellikleri ve futbol temel ihtiyaçlarını konuşmak üzere hoşça kalın diyorum.

Kaynak: Hedefhalk

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com