Ana Sayfa Genel 7 Haziran 2017

Asya Salon Ve Dövüş Sanatı Oyunları Tanıtım Toplantısı!

Aşkabat 2017 Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5. Asya Oyunları'nın tanıtım konferansı, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda yapıldı.
Asya Salon Ve Dövüş Sanatı Oyunları Tanıtım Toplantısı!

Eylül ayında Türkmenistan’da düzenlenecek olan 5. Asya Salon ve Dövüş Sanatı Oyunları tanıtım toplantısı Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Toplantıda Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın ile Türkmenistan Ankara Büyükelçisi Ishankuli Amanlyev, Türkmenistan Spor Bakan Yardımcısı Maksat Nasırov da yer aldı.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdurrahim Boynukalın, spora yapılan yatırımın dünya barışına bir katkı olduğunu belirterek, Türkiye’de son yıllarda spora büyük yatırımlar yapıldığını kaydetti. Genç neslin okullarda spor branşlarına yönlendirilerek başarılı projeler uygulandığını anlatan Boynukalın, “Ülkemiz sporu önümüzdeki yıllarda çok daha iyi noktalara gidecek” ifadelerini kullandı.

 “Ortak tarihimiz ve kültürümüzü yaşatacak olan sizlersiniz”

Türkmenistan’dan gelen sporcularla birlikte, eğitim faaliyetlerinin çeşitlendiğini ifade eden Boynukalın, “İnsanlarımızın birbirine daha fazla dokunarak, daha fazla paylaşımda bulunarak bambaşka bir bereketi ortaya çıkardığını görüyoruz. Ortak tarihimiz ve kültürümüzü ortaya çıkaracak ve yaşatacak olan sizlersiniz. Bu bilinçle ülkelerinize döndükten sonra da Türkiye ile bağlarınızı devam ettireceğinize inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Boynukalın, Türkmenistanlı sporcu gençlerin ülkelerine döndüklerinde Türkiye’de yürüttükleri spor faaliyetleri için birer elçi görevi üstlenmelerini istedi.

“Yetenek testi taraması yapacağız”

Türkiye’deki spor politikalarına ilişkin değerlendirmede bulunan Boynukalın, konuşmasını şunları dile getirdi:

“Yetenekli çocukların ve gençlerin keşfedilmesi bu son dönemlerden en önem verdiğimiz meselelerden bir tanesi. Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokolde artık gelecek seneden itibaren Türkiye’de okuyan bütün gençlerin ve çocukların tamamı ile ilgili biz yetenek testi taraması yapacağız. Bu testlerle beraber hiçbir okulumuzda hangi spor dalından hangi çocuğun yeteneğinin olduğuna dair yapılmadık test kalmayacak. O testler üzerine hangi spor dalında yetenekli bir kardeşimiz varsa, o kardeşimizi küçük yaşlardan itibaren o spor branşına yönlendirmiş olacağız. Sonraki uluslararası turnuvalarda geleceğin olimpiyat şampiyonlarını en küçük yaşta bu çemberin içine katmış olacağız.”​

5. Asya Salon ve Dövüş Sanatı Oyunları Tanıtım Toplantısı’na, spor camiasının yanı sıra kamu kurumlarından, sivil toplum kuruluşlarından, Türkiye’deki yabancı misyonlardan, üniversitelerden, özel sektörden, Türkiye’de öğrenim gören Türkmen gençler de katıldı.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 17-27 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek Asya oyunlarına, Asya’daki 45 Milli Olimpiyat Komitesi dışında ilk defa 17 Okyanusya ülkesinden Milli Olimpiyat Komiteleri de katılacak.

Asya Oyunları’na katılmayacak olmasına rağmen Türkiye’den bir kafile oyunlara gidecek ve oyunlara katkı amacıyla Türkmenistan’a gereken yardımı yapacak.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com