Ana Sayfa EDİTÖR SEÇİMİ 10 Mayıs 2016

Yıldırım Demirören Samsun’a Geldi!

Çarşamba Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mustafa Kemal Güneşdoğdu Yerleşkesinde düzenlenen ve Hayırsever Tülay Ulusoy’un merhum babası Mehmet Tülazoğlu adına yaptırdığı Adalet Meslek Yüksekokulu’nun açılış töreni gerçekleştirildi.

EĞİTİM OLMAZSA OLMAZIMIZDIR

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Mustafa Kemal Güneşdoğdu Yerleşkesinde Hayırsever Tülay Ulusoy tarafından yaptırılan Mehmet Tülazoğlu Adalet Meslek Yüksekokulu’nun açılış töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çarşamba Mustafa Kemal Güneşdoğdu Yerleşkesinde gerçekleştirilen açılış törenine; 49. Hükümet Milli Savunma Bakanı Nevzat Ayaz ve Eşi, Çarşamba Kaymakamı Caner Yıldız, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören ve Eşi, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Üniversite yöneticileri, akademisyenler, muhtarlar, sivil toplum kuruluşları, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

OKULUMUZ BUGÜN EĞİTİME HAZIR DURUMA GELMİŞTİR
Hayırsever Tülay ULUSOY açılış töreninde yaptığı konuşmasında; “Bugün okulsuzluktan ayrıldığım Çarşamba’ya geri döndüm. Baba toprağıma sizlere Mustafa Kemal Güneşdoğdu’dan aldığım ilhamla bir okul yaptırmaya karar verdim. 05.08.2015 tarihinde temelini attığımız okulumuz bugün eğitime hazır duruma gelmiştir. Gençler Allah’ın izniyle sizler bu yolda isteyerek ve zevkle okur, adaletli gençler topluma faydalı birey olursunuz. Ben sizlerin başarısını gördükçe gurur duyarım” dedi.

BURAYI BİR EĞİTİM YUVASI HALİNE GETİREN ONLARDIR
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan yaptığı konuşmasında; “Ülkeler kalkınmak ister. Toplumlar refah içinde yaşamak ister. Tarihe baktığımız da en önemli hazinenin bilgi olduğunu görüyoruz. Ancak yeterli bilgiye sahip değilsek, teknik ve sosyal aklımız yoksa bağımsızlığımızın kaybolmasına sebep olabilir. Türkiye bu açıdan bir yandan şanslı, diğer yandan da şansız. Bilgi toplumu olabilmek için elbette tüm gençlerimizin iyi bir eğitimle bu bilgi toplumunun birer mensupları yapmalıyız. Bizim tek çaremiz bilgi ve teknoloji. Biz bunun farkına vardık. Dolayısıyla bilgi için eğitim kaçınılmaz ve bunun içinde bu tür kampüsler binalar gerekmekte. Ama elbette şunu eklemek zorundayım. Hocalarımız olmasaydı, öğrencilerimiz olmasaydı, burası sadece binalardan müteşekkil bir alan olurdu. Burayı bir eğitim yuvası haline getiren onlardır. Buranın tesis edilmesinde gerekli altyapıyı sağlayan Tülay Ulususoy Hanımefendi’ye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni Meslek Yüksekokulumuz üniversitemize ve Çarşambamıza hayırlı uğurlu olsun” dedi.

ÇARŞAMBALILARIN GURUR DUYMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM
Bugün hem Samsunumuz için, hem de Çarşamba ilçemiz için çok önemli bir günü olduğunu belirten Valimiz İbrahim Şahin,” İnşallah Çarşamba ilçemizde ikinci bir devlet üniversitesine kavuşur diye dua ediyorum. Çok yakında rahmetli olan Mustafa Kemal Güneşdoğdu buralara gerçekten ciddi anlamda katkı sağladı. Özellikle rahmetli Mustafa Bey, bütün düşüncesi ve fikri konuşmaları bu yapıyla ilgiliydi. Bu yerleşkeyi ayağa kaldırmak yeni bir üniversite olur mu düşüncesini olabildiğince yaşatıyordu. Diğer taraftan hayırsever Tülay Hanım’ın yaptırdığı bu yüksekokul 9 ay olmadan bitirilmiştir. Bu vesileyle hem kendilerini, hem de inşaatı yapanları tebrik ediyorum. Eğitim olmazsa olmazımızdır ama ülke olarak bunu ıskalıyoruz. Biz özellikle ülke insanını yurtdışına üniversite öğrencisi veya okumak için insanlar göndermeyle övünürken, son yıllarda yurtdışından ülkemize hatta şehrimize yurtdışından öğrenciler geliyor. Yaklaşık olarak şu an da 2.500 yabancı öğrenci ilimizde öğrenim görüyor. 2002 yılında yurt dışından ülkemize gelen öğrenci sayısı 10 binlerdeydi. Bugün bu sayı 110 bine çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımız 2023 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yıldönümünde bu hedefi 250 bin olarak gösterdi. Bu aslında Türkiye’nin nerden nereye geldiğinin bir işaretidir. Çarşamba ilçemize özellikle eğitim konusunda hayırseverlerin gerçekten çok katkı sağladığını görüyorum. Bu konuda Çarşambalıların gurur duyması gerektiğini düşünüyorum. Adalet Meslek Yüksekokulu hem bu bölgeye çok ciddi katkı sağlayacak, hem de bu bölgenin çocuklarının daha rahat okumasını sağlayacak. En çok övüneceğimiz şey belki geriye bırakacağımız eserler olacaktır” diye konuştu.

YURTDIŞINA ÜRÜN İHRAÇ EDEN BİR KONUMDA OLMAMIZ GEREKİYOR
Eğitimin, üniversitenin ve yüksekokulların eğitim adına yaptıkları çalışmaların ne kadar önemli olduğunu ülke insanı olarak herhalde idrak ediyoruz. Özellikle Samsun ve Çarşamba mutlak suretle bir üniversiteyi daha kaldıracak büyüklükte olduğunu vurgulayan Vali Şahin,” Çarşamba, Yeşilırmak nehrinin ortasından geçtiği Çarşamba ovasının bulunduğu inanılmaz bir ilçedir. Burada vatandaşların bir şekilde üniversite hocaları tarafından yönlendirilmesi gerekiyor. Gerek tarımda, gerekse hayvancılıkta, gerekse de seracılıkta yurtdışına ürün ihraç etme adına bu alanın çok iyi kullanılması lazım. Çünkü tarımsal alanları biz maalesef yeterince kullanamıyoruz. Bizim çok şanslı bir yanımız var. Samsun bir tarafında Kızılırmak ve Bafra ovası, bir tarafında Yeşilırmak ve Çarşamba ovası bulunduğu halde, başka yörelerden gıda ve sebzelerin geldiği görünce şaşkınlık yaşıyorum. Biz buradan sadece Anadolu’ya ürün gönderen değil, daha fazla yurtdışına ürün ihraç eden bir konumda olmamız gerekiyor. Bu nedenle tarımsal heyecanımızı eğitimle birleştirmeliyiz. Bu güzel günde, bu binayı bize kazandıran Tülay Hanımefendi’yi kutluyorum. İnşallah bu zincire yeni halkalar takar. Bizim insanımızın ihtiyaç duyduğu tek şey var, bu da emin olun eğitimdir. Tülay Hanımefendi’yi merhum babası adına yaptırdığı Adalet Meslek Yüksekokulu nedeniyle kutluyorum. Babasına rahmet diliyorum. Allah mekanını cennet etsin. Eğitime adanmış bir ruh ve eğitimle ilgili yapılan çalışmalar hiçbir şekilde boşa gitmiyor. Katkıları olan ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu eserin başta Çarşambamıza, Samsunumuza, ülkemize ve eğitim camiamıza hayırlar getirmesini diliyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum “şeklinde konuştu.

PLAKET VE HEDİYE TAKTİMİNİN ARDINDAN OKULUN  AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Konuşmaların ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Akan, Hayırsever Tülay Ulusoy’a katkılarından dolayı Çinili Tabak, Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ise plaket hediye etti. Plaket töreninin ardından, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çarşamba Mehmet Tülazoğlu Adalet Meslek Yüksekokulu’nun açılışı Vali İbrahim Şahin ve diğer protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi. Açılış töreni sonrasında, Mehmet Tülazoğlu Adalet Meslek Yüksekokulu’nu gezerek incelemelerde bulunan Valimiz İbrahim Şahin yetkililerden bilgi aldı Daha sonra Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından 9-11 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ‘1. İletişim Şenliği’ kapsamında İletişim Fakültesi Fuaye Alanı’nda ‘Hayattan Kareler-2’ adlı fotoğraf sergisinin açılışını gerçekleştirdi.
Köksal ÖNER

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com