Ana Sayfa EDİTÖR SEÇİMİ 2 Mart 2018

Vali Kaymak’tan Olimpiyat Şehri Samsun Vurgusu!

İl Ekonomi Toplantısı 01 Mart 2018 Perşembe günü saat 14.00’da Samsun Valisi Osman Kaymak’ın başkanlığında SASKİ toplantı salonunda gerçekleştirildi.
Vali Kaymak’tan Olimpiyat Şehri Samsun Vurgusu!

Samsun Haber – İl Ekonomi Toplantısının açılış konuşmasını gerçekleştiren Vali Osman Kaymak, “İçişleri Bakanlığımızın 5 Kasım 2016 tarih ve 8154 sayılı yazılı talimatı kapsamında ilimizin ekonomik durumunu ve potansiyelini, istihdam konularını değerlendirmek amacıyla hem ilgili kamu kurumlarımız hem de şehrimizin ekonomik aktörleri olan esnaflarımız, işadamlarımız ve onların oluşturduğu meslek kuruluşları ve sivil toplum örgüt temsilcilerinin davet edildiği bu yılın 1. toplantısını düzenlemiş bulunuyoruz.

Kurumlarımız tarafından yapılacak sunumlara başlamadan önce ilimiz hakkında bir genel değerlendirme yapmak istiyorum. İlimiz, Coğrafi ve stratejik konumu, özel sektöre ait limanları, uluslararası havalimanı, Karadeniz Bölgesini Anadolu’ya bağlayan demir ve karayolu, üniversitesi ve kültürel alt yapısı ile gelişim sürecini hızlı bir şekilde devam ettirmektedir.”dedi.

İLKADIM VE OLİMPİYAT ŞEHRİ SAMSUN

İlkadım ve olimpiyat şehri Samsun’un, Karadeniz Bölgesi’nin en büyük metropol şehri olduğunu söyleyen Vali Kaymak, “Nüfus yoğunluğuyla birlikte şehrin ticari ve sanayi potansiyeli son derece yüksektir. Samsun yerleşim ve üretim alanları açısından, yatırım noktasında diğer illere göre nispeten daha tercih edilebilir konumdadır. Ayrıca stratejik konumunun sağlamış olduğu getirilerle bölgedeki diğer illere göre daha avantajlı bir durumda bulunmaktadır. Karadeniz havzasına açılan ilk deniz kapısı ve İç Anadolu’ya açılan ilk kara kapısı olması özelliğiyle, bölgenin ticari yapısında önemli bir yere sahiptir.

Bu toplantılar bence çok anlamlı toplantılar. İlimizin genel ve ekonomik yapısının masaya yatırılacağı bu toplantıya kurumların katılarak fikir beyan etmeleri gerekir. Ayrıca bundan sonraki toplantılarımıza milletvekillerimizi de davet etmeliyiz. Buradaki konular ilin bütün sektörlerini ilgilendirecektir. O yüzden bu toplantıyı çok önemsiyorum. Benim aslında Vali olarak kendime özellikle çalışma alanı olarak seçtiğim alanlardan birisi istihdam ve ekonomi alanlarıdır. Daha önceki çalıştığım yerlerde bu alanları eğitim ile birlikte kendime bir iş olarak edinmişimdir.”dedi.

İLİMİZDE ÇOK GÜZEL ÇALIŞMALAR YAPILMIŞ

Samsun’un ekonomik potansiyelinin çok yüksek bir il olduğunu belirten Valimiz Osman Kaymak konuşmasının devamında, “Bu zamana kadar ilimizde çok güzel çalışmalar yapılmış ve ilimiz belli bir seviyeye gelmiş. Samsun jeopolitik yapısıyla, coğrafik yapısıyla, 4 ulaşım aksıyla, Çarşamba ve Bafra gibi büyük iki ovasıyla birlikte Karadeniz Bölgesinin amiral gemisidir. Samsun bütün bu konuları kullanarak daha iyi bir yere gelebilir. Samsun’un daha çok üreten bir il olması Türkiye’nin güçlenmesi anlamını taşır. Samsun’un potansiyeli çok yüksek, bu potansiyeli daha iyi kullanabileceğinin düşünüyorum. Bu çerçevede herkes her alanda daha çok açılım sağlayacak. Bölgenin amiral iliyseniz burada yapacağınız bu açılım hem ülkeyi hem de bölgeyi etkileyecektir. O yüzden ilimizi ve ülkemizi etkileyecek köklü çalışmalara ihtiyaç var. Bu çerçevede ikinci üniversite gündemde, konuşuluyor. Buranın nasıl bir üniversite olması için Sayın Rektörümüzle konuşuyoruz.

Önümüzdeki günlerde, 24 Mart’ta Sayın Cumhurbaşkanımız ilimizi ziyaret edecekler. Sayın Cumhurbaşkanımıza ileteceğimiz konular ve öneriler bu toplantıdan çıkabilir. Sayın Cumhurbaşkanımıza ziyareti sırasında ilimizin genelini etkileyen bir sunum ve brifing verme imkanımız olacak. Bu toplantı vesilesi ile Samsunumuza yapılan yatırımlar ve hizmetlerin gerçekleştirilmesinde emeği geçen kamu ve özel kurum yöneticileri ile tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Toplantımızın ilimiz ve ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.”diye konuştu.

Vali Osman Kaymak’ın konuşmasının ardından ilgili kurum müdürleri kurumlarıyla ilgili olarak birer sunum gerçekleştirdiler.

Toplantıya ayrıca, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Sezgin Üçüncü, İlçe Kaymakamları, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Sefer Arlı, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri ve Sivil Toplum Kuruluş Temsilcileri ve ilgili kurum müdürleri katıldı.

Samsunsporluyuz.Com

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com