SPOR, DENGELİ BESLENMENİN NERESİNDE?

Dengeli beslenme denince sadece biyolojik bünyemizle ilgili vitaminler, kalori hesapları aklımıza gelmekte.  Ancak spor ve sanatla uzaktan yakından ilgili hiçbir konu vurgulanmamaktadır. Ne ilgisi var diyeceksiniz belki şöyle ki:

Sportif faaliyetler kişilik gelişimimiz için önemli olan özgüveni ve özsaygıyı besler. Atatürk “ben sporcunun ahlaklısını severim” derken başardıkça şımarıp topluma kötü örnek olan, sorumluluk bilinci gelişmemiş zararlı varlıklara dönüşme riskine temas etmekte. Kişiliğimizin gelişmesine bu açıdan sportif bilinçle de katkı sağlanabileceği gibi, kişiliğimizin sağlam değerler üzerine inşa edilmesiyle başarının da bu kişilik dengemizi bozması önlenmiş oluyor.

Bu açıdan beslenme uzmanları dengeli beslenme kriterleri arasında sadece gıdaları değil de spor ve sanatsal etkinlikleri de koymalıdır. Kişiliğin de beslenmesi gerekliliği vurgulanmalıdır. Sportif etkinlikler hem bedensel hem de psikolojik olarak sağlam vücudun sağladığı özgüven ve özsaygıyla kişiliğimizin bozulmamasına , ilkeli ve istikrarlı tutumlarımızla güven atmosferimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bu da verimli , iyi iletişim kurmamıza yol açacaktır. Bu iletişim hayatın her alanında önemli olduğu gibi takım sporlarında ve bireysel sporlarda da önemli bir işleve sahiptir.

Fair-play ruhu eskiden çok önemsenirdi; şimdi bu ruhun göz ardı edildiği skora ve kazanca odaklı spor var. Aslında bu skora odaklı, aşırı hırsın esir aldığı spor sporcunun da yetişmesini baltalayacaktır.

Skora odaklı yönetme anlayışı, sporun takipçileri açısından şiddete evrilip, kitleleri nezih davranışlardan uzaklaştıran, seyir kalitesi ve motivasyonu düşük olması yönüyle de sosyal travmalarımızı onarma yerine daha da kaosa dönük yapının oluşmasına neden olacaktır..

Spor,  disiplin ve yeni davranışlar kazanma açısından önemli bir etkinlik alanı. Yetenekleri keşfetmek kadar yetenek sahiplerinin teşvik edilmesi, motivasyonlarının korunması sürdürülebilir başarı için önemsenmesi kadar, kişiliklerinin sağlam temeller üzerine inşa edilmesi sanatçı ve sporcu kimliğiyle toplumun önünde olan bireyler için çok daha önemlidir.

Bu açıdan “dengeli beslenme” kavramı kişilik kodlarını da içerecek şekilde genişletilmeli. Bunun sağladığı sürdürülebilir başarı meyveleri toplumun her katmanında devşirilmelidir.

Lütfen sporu kişisel hırslarımızın arenası olmaktan çıkartıp toplumsal barışa, bireysel kaliteye katkısı olan kişiliğine layık yönetelim. Bu toplumsal faydaya toplumun her katmanından ilgi gecikmeyecektir.

Asım KURUMAHMUT  / Kişilik Kondisyoneri

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com