Ana Sayfa EDİTÖR SEÇİMİ 6 Kasım 2017

İnternet Medyası’ndan Şantajcılara Karşı Ortak Açıklama!

İnternet gazeteciliği son yıllarda yaygınlaşan ve gelişen bir sektör haline gelmiştir. Her ne kadar yasası henüz bulunmasada, ülkemizde ve Samsun'da da internet gazeteciliği ilgi görmektedir.
İnternet Medyası’ndan Şantajcılara Karşı Ortak Açıklama!

Samsun İnternet Medya ve Bilişim Federasyonu İl ve İlçe Temsilcilikleri olarak, son dönemlerde gözlemlediğimiz sorunların başında;

Gazetecilik mesleği kisvesi adı altında, internet siteleri üzerinde künyesi, iletişim bilgileri ve vergi kaydı bulunmayan, yayına aldıkları sitelerde kişisel hırs ve intikam duygularını tatmin etmek amacı ile, şehrin ileri gelenleri yada reklam vermeyen kurum ve kuruluşları hedef alarak, aslı astarı olmayan bilgi ve belgeye dayalı olmayan içerikler yayınlanması, tehdit ve şantaja yönelik itibar cellatlığı yapılması, kişisel paranoyaların topluma yansıtılması, gibi eylemler bulunmaktadır..

Bu gibi eylemlerin, gazetecilik mesleği ile uzaktan yakından ilgisi ve bağı olmayan, mesleği farklı amaç ve hislerle kullanmaya çalışan kişi ve kişilerce yapılmakta olduğu gözlemlenmektedir.

Bu durum, mesleğini doğru ve dürüst yapmaya çalışan meslek erbaplarınıda zan altında bırakmakta, onlarında itibarlarını sarsmaktadır.
Bu kapsamda, gazetecilik mesleğini korku, sindirme, yıpratma amaçları ile, bilgiye belgeye dayalı olmadan, dedikodu ve kişisel hırs ve intikam duyguları ile yürütenlere karşı, meslek erbaplarınında artık tavır koyması ve meslek içerisinde bu kişilerin barınmalarının önüne geçilmesi ile ilgili zaruretin geldiğimiz süreçte artık elzem bir hale geldiği görülmektedir.

Gerek internet gazeteciliği, gerekse yazılı ve görsel basın yayın organlarının da, bu konuya hassasiyet göstermeleri ve gazetecilik mesleğinin onur ve itibarını sarsan, sözde gazeteci kimliğini kullananan bu kişi ve kişilerin internet üzerinden yapmış oldukları yayınlara karşı tavır alınması gerektiği görüşündeyiz.
Bu nedenlerle Samsun İnternet Medya Bilişim Federasyonu İl ve İlçe Temsilcilikleri olarak, internet gazeteciliği ile birlikte gazetecilik mesleğinin güven ve itibarının korunması amacı ile, meslekle uzaktan yakından ilgisi olmayan kişilerin yayına aldıkları sitelere itibar edilmemesi, bunlara prim verilmemesi çağrısında bulunuyor, gazetecilik mesleğini zedeleyen, tehdit ve şantaja yönelik, iftira içerikli yayınlarla kişileri haksız zan altında bırakma girişimlerine karşı ise yetkilileri göreve çağırıyoruz.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

BAŞKAN NEDEN KONUŞMUYOR?

BAŞKAN NEDEN KONUŞMUYOR?

Tema Tasarım | Osgaka.com