Ana Sayfa EDİTÖR SEÇİMİ 28 Temmuz 2016

Bakan Kılıç’tan Önemli Açıklamalar!

Bakan Çağatay Kılıç, TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Yaşar Taşkın Koç’ın canlı yayın konuğu oldu.
Bakan Kılıç’tan Önemli Açıklamalar!

Bakan Çağatay Kılıç’ın kendisine yöneltilen bazı sorulara verdiği cevaplar şöyle:
”AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI YAPILIRKEN FRANSA’DA OHAL VARDI ”

-Bundan sonra da göreceğiz OHAL falan da ilan edilince bunu da bir gerekçe olarak sunuyorlardı…

Biz bu yaz neredeydik biliyorsunuz değil mi? Avrupa Futbol Şampiyonası yapıldı. Nerede yapıldı? Fransa’da… çokta güzel bir şampiyona oldu. Fransa’da ne vardı Avrupa şampiyonası yaşanırken? Olağanüstü hal vardı. Biz şunu mu söyledik? Orada olağanüstü hal var biz bu şampiyonaya gitmeyelim demedik. Teröre karşı tüm dünya tüm devletler, tüm terörün karşısında duran, özgürlüklerin, insan haklarının yanında olanların buna karşı mücadele etmesi gerekiyor dedik ve bu gerekliliği ortaya koyduk. Şimdi de aynı şekilde tüm demokrasiye, hukuka inananların, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ve onun seçilmiş hükümeti ile seçilmiş Cumhurbaşkanının, parlamentosunun yanında durma zamanıdır.

-Maalesef kendilerine yapılan silahlı saldırı bombalama terör ama burada yapılınca nedense bir siyasi kılıf bulma çabası oluyor. Bunu bölücü terör örgütü ile mücadelede de görüyoruz. Şimdi buna FETÖ’yü de eklemeye çalışıyorlar ama herhalde onlar da yakın zamanda hatalarını anlayacaklardır.

Bölücü terör örgütünün daha önce gösteri yapmasına, çadır kurmasına, sergiler açmasına izin verdiler. Ondan sonra AB parlamentosu başkanı Sayın Schulz çıkmış bir şeyler söylüyor. Ben sayın Schulz’a buradan çok kez seslendim. Yanındakiler herhalde ona bilgi vermiyor. Türkiye’de ne olup bittiğini takip etmediği için bilmiyor. Onun için ne olup bittiğini bilmeden konuştuğunu düşünüyorum. Siz önce kendi kurumlarınızın içerisinde, kendi demokrasinizin ortaya koymuş olduğu yanlışları düzeltin. Bir terör örgütünün AB’nin kalbi olan Brüksel’de çadır açması, flama diye bir bez parçasını sallanması, AB kurumları içersinde terör örgütünün sergi açmasının izin verilmesi samimiyetlerinin sorgulanması anlamındadır. Türkiye’de yaşanmış olan bu darbe girişimine karşı milletimizin, devletimizin, Cumhurbaşkanımızın duruşunu sorgulama anlamına sahip değilsiniz.

“O GECE BİRÇOK GENÇ KARDEŞİMİZ SOKAKLARDA DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI GÖĞSÜNÜ SİPER ETTİ”

-OHAL etkinliklerinizi etkileyecek mi? Yaz çok yoğun… Gençlik Spor Bakanlığı’nın çok etkinlikleri vardı. Takvimler ilerleyecek mi? Tabi bir de ligler zamanında açılacak mı ?

Dün Fenerbahçe -Monaco ile bir Avrupa maçı oynadı ve hiç bir sorun yaşanmadan noktalandı.

– Tek sorun bir gol yediler…

O da olmasaydı iyiydi tabi. Ama gördünüz, hiç bir sıkıntı yaşanmadan o maç İstanbul’da oynandı. Daha önce 28. İstanbul Kıtalar Arası Yüzme Yarışının startını ben verdim. 2 bine yakın sporcu katıldı. Bunun 800 tanesi Türkiye dışından gelen uluslararası misafirlerimizdi. Yine aynı akşam Edirne’de Kırkpınar güreşlerinin finalleri oldu. Darbe girişiminden sonra Samsun’da İşitme Engelliler Şampiyonları devam etti. 2017 İşitme Engeliler olimpiyatları için saat başlattım. Töreninin hiç bir sorun olmadan yaptık. Yine tam darbe girişimin yaşandığı 15 Temmuz günü devam eden Trabzon’da Gymnasiade vardı. Hiç bir sorun yaşanmadı. Bundan sonra da yaşanmayacak. Biz uluslararası ve ulusal müsabakaları zaten hiç bir sıkıntı olmadan yapıyoruz. Bakanlığımızın bazı faaliyetleri bir iki hafta bazı şeyleri erteleme durumumuz oldu. Bunlar küçük şeyler ama devam edecek. Bununla beraber bizim ”Tecrübe Konuşuyor ”diye bir programımız vardı. Spor dünyasının sanat dünyasının farklı alanlarda öne çıkmış isimler gelip orda işte hayat tecrübelerini paylaşıyorlardı. Bunlara 15 Temmuz gecesi direnen kardeşlerimizin de gelip orada ne yaşadıkları gençlerimizle paylaşmaları konusunda o platformu onlara açacağız. Böylece tüm gençlerimiz neler yaşandığını daha yakın görmelerini sağlayacağız. Gençler demişken gençlerimize de bir teşekkürümüz var. Gerçekten 15 Temmuz gecesi Bazen soruluyordu… Gençliğimiz ülkenin geleceği söz konusu olduğunda gerçekten yeterince ortada çalışıyor mu çaba ortaya koyuyor mu? Çok mu koptular bu işlerden diye. 15 Temmuz gecesi birçok genç kardeşimiz sokaklarda en ön safta bu darbe girişimine karşı göğsünü siper etti. Onların hepsini ve tüm milletimize teşekkür ediyorum. Gençler nerede durduklarını gösterdiler. Tabi aralarda bazı çatlak çıkmıyor mu, çıkıyor. Birileri çıkıp birtakım bir şeyler söylüyor. Bu darbe girişimine tiyatro diyebilecek kadar alçalanlar ve akıl tutulmasına girenler var. Bunların olduğu yerde bir iki tane çatak sesin çıkması olabilir. Bakanlığımızın faaliyetleri, lig faaliyetleri, federasyonlarla görüşmelerimiz hiçbir sıkıntı yok. Onlar normal takvimlerin işletmeye devam ediyorlar. Önümüzdeki hafta Rio’da Olimpiyatlar başlıyor.

“RİO’DA 2.5 HAFTA KALACAKTIK AMA SON YAŞANANLARDAN SONRA UZUN SÜRE KALMAK MÜMKÜN OLMAYACAK”

-Onu da soracaktım…

Rio’da hem sporcularımızla beraber oraya gidip 2.5 haftaya yakın bir süre kalacaktık ama son yaşananlardan sonra onlarla uzun süre birlikte kalmak mümkün olmayacak. Takvimi bayağı kısaltacağım. Rio Olimpiyatları açılış töreninde orada olup 1-2 gün kaldıktan sonra döneceğim. Ama sporcularımızı uğurlamadan önce onlarla bir araya gelip sohbet edeceğiz. Çok büyük bir görev üstlenmiş durumdalar. Darbe girişiminden çok yakın bir süre sonra Rio’ya gidiyorlar. 105 kardeşimiz müsabakalarda mücadele edecek. 110 sporcumuz kota aldı, ama uluslararası kurallar gereği 5 sporcumuz start alamayacak. 105 sporcumuz mücadele edecek ama 110 sporcumuz kota aldı. Belli kıtalardaki kotalar, ülkelerin katılma sayıları var. Onların Türkiye’nin ne kadar kuvvetli bir demokrasiye, hukuka ve insan hakları savunuculuğuna orada gösterecekler tüm dünyaya. Ay Yıldızlı bayrağı göğüslerinde taşıyacaklar. İyi olacak diye ümit ediyoruz. İyi hazırlanıyorlar.

“ULUSLAR ARASI SPOR CAMİASINDAKİ DOSTLARIMIZ DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI SEÇİLMİŞ TÜRK HÜKÜMETİNİN VE SEÇİLMİŞ CUMHURBAŞKANIMIZIN YANINDA OLDUKLARINI DİLE GETİRDİLER”

-15 Temmuz’dan dolayı motivasyonları da oldu sanki…

Türkiye’yi inşallah daha farklı temsil etme noktasında olacaklar. Biz de açılış töreninden önce uluslararası spor camiasının içerisinde yer alan dostlarımızla bu konuyu görüşeceğiz. Onlara da buradan teşekkür etmek istiyorum. Çünkü, uluslararası spor camiasının içerisinde yer alan dostlarımız telefon edip, mesaj gönderip Türkiye’deki darbe girişimine karşı seçilmiş olan Türk Hükümetinin ve seçilmiş Cumhurbaşkanımızın yanında olduklarını dile getirdiler. Onlara da buradan teşekkür ediyorum. Bu olimpiyatlarda ilkleri de yaşayacağız. Çünkü 21 branşta ilk kez katılıyoruz. Modern Pentatlonda, Tenis ve kano branşlarında ilk kez katılıyoruz. Bunlarla alakalı yapacağımız çok çalışmalar var. Geleceğe dönük çalışmalarımız var. Sporcularımızı, gençlerimizi hazırlayacağımız çalışmalar var. Artık bu konuları da konuşma, normalleşme zamanıdır. Şimdiden 2020 Olimpiyatları için yapılabilecek olan çalışmaların sistematiğini ortaya koyuyoruz. Hazırlıklara da şimdiden başladık.

“BEKLEDİĞİMİZ MADALYALAR VAR”

-Rakam olarak sormuyorum ama madalya beklentiniz vardır.

Tabi ki var. Ama sporcu kardeşlerimizi baskı altına almamak için söylemiyorum. Beklediğimiz madalyalar var. İnşallah sporcularımız onları kazanıp ülkemize geri gelecekler.

“HER ŞEY DAHA ÖNCE PLANLANDIĞI GİBİ NORMAL SEYRİNDE İŞLEMEYE DEVAM EDECEK”

-Ligler zamanında başlayacak mı?

Her şey daha önce planlandığı gibi normal seyrinde işlemeye devam edecek. Hiçbir değişiklik talebi gelmedi. Sadece bir uluslararası müsabaka ile ilgili tarihi öteleme talebi geldi. Onun dışında kendi liglerimiz ile ilgili hiçbir şey yok.

-Bu arada kulüp başkanları ile önümüzdeki süreç ile ilgili herhangi bir görüşme yaptınız mı?

Onlarla görüştüm. Onların da bu noktadaki bazı talepleri oldu, bizim bazı konularda onlara destek vermemiz açısından… Çünkü, ulaşılması gereken bazı bilgiler var. Onlarla ilgili olarak birlikte çalışıyoruz. En kısa süre içerisinde bu süreci toparlayacağız, inşallah.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

İvanov Samsun’ a döndü!

İvanov Samsun’ a döndü!

Tema Tasarım | Osgaka.com